Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Şubat 2021

Dolin Nedir Kısaca

Dolin, kalkerli ve jipsli kayaçlarda oluşan, kuyu, huni ya da çanak benzeri karstik çöküntü. Çözünme ya da çökme sonucu oluşur. Çözünme dolinlerinin ağız bölümü genellikle çember ya da elips biçimindedir. Buzulların ve erime sularının çatlaklı kalker ve jips katmanlarını kimyasal olarak aşındırması ve bu oyukların zamanla mekanik aşınımla büyümesiyle oluşur.

Çökme dolinleri ise, yüzeye yakın yeraltı boşluklarının tavanlarının tektonik hareketler ya da erime sonucunda çökmesiyle ortaya çıkar. Dolinlerin tabanı genellikle terra rossa (kırmızı toprak) ve çöküntü kayaçlarıyla kaplıdır. Dolin Nedir Kısaca bilgi verdik.

Dolgulama, kombinatoryal geometride, belirli boyutlarda ya da biçimlerdeki şekillerin, başka bir şeklin içerisine, en az yer kaybıyla (başka belirleyiciler de olabilir) yerleştirilmesi problemi. Verilen belirli sayıdaki kürenin, verilen bir uzay hacmi içerisine yerleştirilmesi dolgulama problemine bir örnektir.

Dolikosefallik, kafatası indisinin 75’ten az olduğu, uzun ve dar kafatası yapısı. Bu yapıya en çok Avustralya Yerlilerinde rastlanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz