Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

Elektrik Akımı Konu Anlatımı

image043Günlük hayatımızda elektrik olmazsa olmaz bir ihtiyaç haline gelmiştir. Çünkü günlük hayatımızı kolaylaştıran ve kullanmadan yapamayacağımız araçların, gereçlerin ve aletlerin çalışması için gerekli olan enerji türüdür. Elektriğin günlük yaşantımızda önemli bir yere sahip olması aynı zamanda bir çok kavram ve teoriyi de beraberinde getirmiştir. Peki elektrik enerjisi ile bir bütünlük sağlayan elektrik akımı nedir?

Elektrikli yük parçalarının taşıdığı yüklerin göstermiş olduğu hareketlere de “elektrik akımı” adı verilmektedir. Elektrik akımını meydana getiren elektrik yükleri devre kablolarının arasına hareketli bir şekilde iletilmektedir. Bu aşamada elektrolitlerin içinde bulunan iyonlar plazma içinde bulunan elektronlar vasıtası ile bir yerden başka bir elektrik noktasına gönderilmektedir. Elektrik akımının meydana gelebilmesi için öncelikle bu maddeler iletken olmalıdır yani elektriği iletici özellikleri olmalıdır. Elektrik akımının hızı ise aynı zamanda iletken maddenin gücüne göre de farklılık göstermektedir.

Elektrik düzeneği üzerinde herhangi bir noktada birim zamanda geçen yük ile elektrik akımının büyüklüğü saptanmaktadır. Bir noktadan geçiş sağlayan yük oranı Amper ile ifade edilmektedir. Bu nedenle de elektrik akımının ölçülmesini sağlayan alete “Ampermetre” adı verilmektedir. Elektrik akımı elektrik direnci ile ters orantılıdır ancak buna rağmen aynı zamanda elektrik akımı ile elektrik gerilimi arasında doğru orantılı bir ilişki bulunmaktadır.

Elektrik akımlarının ampullere ışık vermesi sonucunda Joule yasası bilim tarafından açıklanmıştır. Bu sayede de elektrik akımı kullanılarak motorlar, indüktörler ve jeneratörler manyetik alanların yapılmasını sağlamıştır.

Elektrik Akımı Nedir Konusundaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz