Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Dolaşım Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Hangileridir

Dolaşım sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir hakkında bilgi kısaca özet, Dolaşım sistemini oluşturan yapı ve organlar hangileridir

Sindirilmiş besinlerin hücrelerin ihtiyaç duyduğu şekilde vücuda dağıtılmasını ve hücrelerdeki atık ürünlerin de hücrelerden uzaklaştırılmasını sağlayan sisteme dolaşım sistemi adı verilir. Dolaşım sistemi insanlarda büyük kan dolaşımı ve küçük kan dolaşımı olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Dolaşım sisteminin bütününde kalp, kan damarları ve damarların içinde dolaşan kan dolaşım sisteminin temel elemanlarını meydana getirir.

Kalp

Kalp insan hayatının devamlılığı için çok önemli bir organdır. Çok kısa süreli de olsa durması, insan hayatını tehdit eder ve ölümle sonuçlanabilir. İnsanın yumruğu büyüklüğünde yarım kiloluk bir organ olan kalp hi duraksamadan kan pompalar. Vücudun en uç noktalarına kadar ulaşan kanı pompalayabilmesi için de kas yapıdadır. Dakikada yaklaşık olarak 70 kez kan pompalama işlemi yapar ve ortalama bir insan hayatında toplamda 300 milyon litre kan pompalanır. Kalbin duvar yapısının büyük kısmını oluşturan kas, kalp için özel yapıda bir kas türüdür ve kalp kası olarak adlandırılır. Kalp kasının yapısı çizgili kasa benzemektedir, ancak çizgili kas gibi çabuk yorulan özellikte değildir. Kan kalbin dört odalı yapısına dolar. Bu dört odanın üstte sağ ve sol olmak üzere çift taraflı yer alan ikisine kulakçık, altta aynı şekilde yer alan iki odaya ise karıncık adı verilir. Kalbe gelen temiz kan önce sol kulakçığa girer ve buradan da sol karıncığa ulaşır. Sol karıncıktan çıkan damarlar ve sol kulakçığa giren damarlar temiz kan taşır. Kirli kan ise sağ kulakçık ve karıncıkta bulunur. Buraya giren ve buradan çıkan damarlar da kirli kan taşır. Kan kalbin karıncıklarıyla kulakçıkları arasındaki geçişi iki oda arasındaki kapakçıklar sayesinde gerçekleştirir. Bu kapakçıklar aynı zamanda bir odaya geçen kanın tekrar geri dönmesini engelleyen niteliktedir.

Yetişkin erkeklerde kalp dakikada ortalama 72 kez atarken kadınlarda bu rakam 76-80 arasında değişmektedir. Yenidoğanda 140, çocuklarda 90 ve yaşlılarda 50-65 kadar kalp atımı tespit edilir. Hayvanlarda bu rakam türden türe değişmektedir. Daha küçük hayvanlarda daha fazla kalp atımı görülmektedir. Küçük kuşlarda 200, kedilerde 130, atlarda 35 ve fillerde 25 kalp atımı görülür.

Normal bir insan kalbi her attığında kendi ağırlığı olan yarım kilo kanı pompalar. Ve bu kadar kanı yerden bir metre yukarı ulaştıracak kadar büyük bir güç sağlar.

Kan Damarları

Kanın kalpten pompalandıktan sonraki durağı damarlardır. Damarlar sayesinde vücudun en uç noktalarına kadar kan ulaştırılabilir ve dokuların ihtiyaçları karşılanabilir. Vücudumuzda taşıma işlevi gören 3 çeşit damar vardır: Atardamar, toplardamar ve kılcal damarlar. Bu damarlardan büyük olanların içinde kanın ters yönde akışını engellemek amacıyla kapakçıklar yer almaktadır. Bu kapakçıklar ile kan akış yönü bozulmaz ve yer çekimine karşı hareket edebilir.

Atardamar: Atardamarlar kalbten çıkan kanın uğradığı ilk yerler olarak basıncı karşılayabilecek yapıdadırlar. Duvarları diğer damarlara göre daha kalın, daha esnektir ve sağlam yapıda duvara sahiptir. Akciğer atardamarı dışında tüm atardamarlar temiz kan taşır. Temiz kan oksijen içeriği yüksek olan kandır. Kalpten ilk çıkan atardamar o kadar büyük ve kalındır ki, neredeyse bir hortum büyüklüğündedir. Bu sayede kalpten pompalanan kanın basıncına dayanabilir. Daha sonra bu büyük damarlar daha küçük damarlara ayrılarak vücudun uç noktalarına ulaşırlar. En büyük atardamar aorttur.

Toplardamar: Akciğer toplardamarı dışında kirli kanı kalbe taşıyan damarlardır. Toplardamarlarda basınç daha düşük olduğu için çok sağlam yapıda değillerdir, nitekim en büyük atardamar iki parmak kalınlığında ve daha ince duvarlıdır. Kanın atardamarlar tarafından dağıtılması sonucu toplardamarlar genellikle yarı yarıya doludur. Bu nedenle de rahatlıkla katlanıp bükülebilirler.

Kılcal Damarlar: Vücudun her yeri kılcal damar ağıyla kaplı olduğundan çok sayıda kılcal damar vardır. Atardamarlarla toplardamarlar arasındaki kan alışverişini sağlarlar ve bu iki damarı birbirine bağlarlar. Çok küçük damarlardır, saç telinin onda biri kadardırlar. Bu şekilde boyutları sayesinde vücudun her noktasına ulaşabilirler. Duvarları ise oldukça geçirgendir. Kan hücrelerinin geçmesine izin verirler.

Küçük ve Büyük Dolaşım

Küçük Dolaşım: Küçük dolaşımın amacı kanın akciğerlere ulaşması ve temizlenmesidir. Kirli kan kalbin sağ kulakçığından çıkar ve akciğer atardamarıyla akciğerlere ulaşır. Burada karbondioksitten temizlenen kan, oksijen açısından da zenginleştirilir. Daha sonra da akciğer toplardamarıyla temiz kan olarak akciğeri terk eder. Akciğer toplardamarı da kalbin sol karıncığına dökülür. Bu şekilde küçük dolaşım tamamlanmış olur.

Büyük Dolaşım: Akciğerlerde temizlenen temiz kanın kalbin sol kulakçığından aort aracılığı ile çıkması ve tüm vücuda yayılması büyük dolaşım ile olur. Aorttan ayrılan damarlarla temiz kan vücudu dolaşır ve dağılır. Sonra toplardamarlarla birlikte vücudun atık maddelerini toplayarak kalbin sağ karıncığına ulaşır. Bu şekilde de büyük dolaşım tamamlanmış olur.

Dolaşım Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Hangileridir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Küçük dolaşımda odakların yeri yanlış

 2. Anonim dedi ki:

  Çok uzun diye demiyorum ama çok yoruldum

  1. Anonim dedi ki:

   GERCEKTEN UZUN

 3. Zehra dedi ki:

  Ya boş boş konuşacağız yazın

 4. ONURHAN dedi ki:

  Bu ne yaaa çok uzun kısası yokmuydu

 5. Sıla Melek dedi ki:

  Uzun diyenler için konusuyorum:
  Uzun mu değil mi diye bakmayın işinize yarıyorsa kullanın mesela ben ihtiyacım olan bölümde o paragrafı bulup okuyorum hem daha rahat hemde kısa oluyor…

  1. Anonim dedi ki:

   Evet size katiliyorum harika

 6. Anonim dedi ki:

  Çok uzun kotu

  1. Melisa dedi ki:

   Uzun mu değil mi diye bakmayın işinize yarıyorsa kullanın mesela ben ihtiyacım olan bölümde o paragrafı bulup okuyorum hem daha rahat hemde kısa oluyor…

  2. Pelin dedi ki:

   Uzun olması bir şey fark etmez işe yarıyomu ona bak ben kısaltarak önemli taraflarını yazdım..

 7. Anonim dedi ki:

  KARACİĞER KALP DAMAR AKCİĞER HANGİSİ KAN DOLAŞIMI İLE İLGİLİ DEĞILDİR

 8. İsimsiz dedi ki:

  Çok uzun vallaha

 9. İsimsiz dedi ki:

  Çok uzun ya. Canımız çıkıyor

  1. Anonim dedi ki:

   Aynen ya okuyana kadar akşam olur

 10. Alan vali dedi ki:

  Ben cevaplarını anlayamadım yahu

  1. Şevval Çelik dedi ki:

   Sude sende kısaltarak yazarsın en önemli tarafından yazarsan kisalir

  2. Anonim dedi ki:

   Evet uzun

 11. cemre dedi ki:

  ya biraz uzun ama o kadar da uzun değil bence uzun olması daha iyi uzun olsun bir şey olmaz yazın gitsin.Ama gerekli olan öğrenip bilmenizdir.

 12. hale dedi ki:

  dolaşım sistemini oluşturan organlar ödevimi yaptım ama kaynakça nerede site adresini yazacağım kabul eder umarım.

 13. zübeyde dedi ki:

  çok uzun ama olsun daha iyisi yok.

  1. Ertfgh dedi ki:

   Zübeyde sen yorumunu 7 nisanda paylaştın ya 7 nisanda benim doğum günüm şansa bak??????????

 14. Damla dedi ki:

  Damla bence kötü ders

 15. la la la dedi ki:

  ben dergi yapıyordum.konum dolaşım sistemi ve bu site bana gerçekten çok lazım oldu…

 16. damla dedi ki:

  Çok fazla uzun

  1. Anonim dedi ki:

   Sisteme dolaşım sisteminin adı verinir☺☺☺

 17. N.Ç.E.N.M.Y dedi ki:

  Saolun uzunluğu bence normal gayet mantıklı olmuş son olarakta siz gerçekten bişeyler biliyosunuz ben gerçekten çok içten sizi tebrik ettim en azından biliğinizlede kalmayıp öğretiyorsunuz…

  1. Nisaaaa dedi ki:

   Uzunluğu normal mi hıııı??

 18. Bence... dedi ki:

  Güzel fakat gereksiz uzun. Daha kisa anlatilabilirdi ama güzel yinede.

 19. ada dedi ki:

  bence güzel ama uzun gerçekten de

  1. Tuna dedi ki:

   Aynen çok uzun

   1. ömer dedi ki:

    aptal kıracağım ağzını ha heyvan maymun hade birdahada sakın demeki bu yazı uzu yada aynen tamam mı lan?

    1. N.Ç.E.N.M.Y dedi ki:

     ağzını toplar mısın? Lütfen terbiyeni takın

    2. Can dedi ki:

     Bence çok güzel adam emek harcamış
     Bizim için

  2. Asya dedi ki:

   Ben hiç bişey anlamadım açıkçası sjsn

   1. yıldız dedi ki:

    çok uzun

 20. Özge dedi ki:

  küçük kan hücrelerini dolaşımında yer alan organlar neler ??

 21. Emre dedi ki:

  teşekkürler bana sadece adları gerekti :D

 22. aynur dedi ki:

  özür dilerim arkadaşlar ama çok saygısızlık yapıyorsunuz . o kadar emek vermişler . teşekürünüzü böylemi yapırsunuz.

 23. Aytunç Emanet dedi ki:

  kısaltarak yazın bunuda bizmi söyliycez

 24. berrin dedi ki:

  Bencede çok uzun ama biz yeni nesiller olarak işimize yarayacağına eminim (vatan bizim elimizde arkadaşlar+;:)) )) herkez bizim için uğraşıyor emeklere saygı:)

 25. selen dedi ki:

  bu ne be ne çekiyoz hocalar sıkıldım artık hergün bunda sözlü yapıyoz söyleyemeyenlere -10 söyleyenleree – 5

 26. ilayda dedi ki:

  hayır ali bence çok kısa

 27. berfin dedi ki:

  Ya arkadaş bu nedir allah aşkına ben bunun hepsini nasıl yazzıcam canım çıkıcak zorundaayım ama kısaltamam da :( =( offff

  1. Beste dedi ki:

   Sadece isimlerini yaz ben öyle yaptım.?

 28. Dilan dedi ki:

  Güzel ama uzun olmuş. Biraz kısa olsaydı iyi olurdu ama işime yaradı teşekkürler !

 29. umut dedi ki:

  Abi cok uzun biraz kisaltin mecburi yazcam

 30. melek dedi ki:

  Güzelmiş ben kısaltarak yazdım

  1. seniyye dedi ki:

   bnde aynı şekilde bazı şeyler gerksiz çünkü

  2. cemre dedi ki:

   aynen ben de kısa yazdım

 31. olcay dedi ki:

  teşekkür ederim

 32. bilge dedi ki:

  çok uzun biraz kısa olmasını isterdim çünkü bunu yazana kadar canım çıktı, bence biraz kısa olmalıydı çünkü bunu yazan herkes yoruluyor.

 33. ibo dedi ki:

  begendim ama çok kısa

 34. selin dedi ki:

  Cok uzunmus malesefki baska bir sayfa arama:(k zorundayim

 35. derya kara dedi ki:

  ben fazka beyenmedim ama yinede ödevlerimde çok işe yaradı.” Herkeze teşekkürler.”——-

 36. Murat dedi ki:

  çok uzun keşke kısa olsaydı çok üzüldüm neyse yapacak bir şey yok :)

  1. ibo dedi ki:

   uzunmu çok kısa

 37. duran dedi ki:

  bence bu tamamıyla muhteşem birşey bu

 38. didem dedi ki:

  çok güzel ama çok uzun biraz kısa olabilirdi.

  1. ALEYNA dedi ki:

   bencede nedir bizim çektiklerimiz be ben bunu yazana kadar canım çıkarr

  2. ALEYNA dedi ki:

   bencede nedir bizim çektiklerimiz be

   1. buse dedi ki:

    ya bune yaa çk uzun :(

    1. ahmet dedi ki:

     sende kısalt

   2. buse dedi ki:

    aynen katılıon sna

    1. yasemin dedi ki:

     Aynen
     Yazana kadar canım çıktı ya

Yorum Yaz