Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Doğu Cephesindeki Savaşı Sona Erdiren Antlaşmanın Adı Nedir Bu Antlaşma ile Hangi Yerler Kazanılmıştır?

Bu yazımızda Doğu Cephesindeki savaşı sona erdiren antlaşmanın adı nedir bu antlaşma ile hangi yerler kazanılmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu üzerine başlayan ikinci bir işgal hareketi başlamıştır. Bu da Milli Mücadele’nin yaşanmasına ve Kurtuluş Savaşı’nın gerçekleşmesine neden oluştur. Kurtuluş Savaşı’nda batı cephesi, doğu cephesi ve güney cephesi açılarak Anadolu kuvayı milliye ve düzenli ordular tarafından müdafaa edilmiştir.

Doğu Cephesinde Ruslara ve Fransızlara karşı bir de Ermenilerle savaşılmıştır. Ermenilerin doğu vilayetlerinde Ermenistan kurma çabaları Rusların ve Fransızların işine gelmiştir. Doğu Cephesinde Kazım Karabekir Paşa 15. kolorduyu dağıtmadan hareket edince düşman kuvvetlerini yıldırmış ve uzaklaştırmıştır.

3 Aralık 1920’de yapılan Gümrü Antlaşması ile Doğu Cephesinde Ermeniler toprak talebinden vazgeçmiştir. Mısaki Milli’yi tanımıştır. TBMM’yi kabul etmiştir. Sevri tanımamışlardır. TBMM ilk siyasi ve askeri başarısın kazanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ateş dedi ki:

    Doğu Cephesindeki savaşı sona erdiren antlaşmanın adı Gümrü Antlaşmasıdır. Bu antlaşma ile Kars ve çevresi TBMM’ye geri verilmiştir. Doğu sınırı Aras nehrinden Çıldır gölüne kadar uzanacak şekilde çizilmiştir

Yorum Yaz