Doğal Kaynak Kullanımı ile Çözüm Önerileri

Doğal kaynaklarımızı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz hakkında bilgi kısaca, Doğal Kaynak Kullanımı ile Çözüm Önerileri.

İnsan ve diğer tüm canlıların yaşamı doğal kaynaklara bağımlıdır. Bunlar sui toprak hava ve madenlerdir. Diğer tüm canlılar bu ekolojik dengenin içerisinde rollerini oynarlar ve doğaya zarar vermezler ancak insan yaptığı israf ve bilinçsiz kullanımı sebebiyle çevreye zarar vermekte ve kaynakları kirletip hızla tüketmektedir. Her  birey doğal kaynakların kullanılmasında bilinçli davranmalıdır.

Hava kirliliği sonucunda bu kirlilik yağış olarak yere düşer ve yeraltı suları ile akarsular ve toprak kirlenir. Böylece canlıların hayatı tehdit altına girer. Temiz bir çevre olmazsa canlı çeşitliliği bozulur ve bazı canlıların nesli tükenir. Bozulan ekolojik denge tüm canlılar için büyük bir tehlikedir. Su da yine önemli ve korunması gereken bir kaynaktır. Suyun kirlenmesi buralarda yaşayan canlıların yok olmasına direk olarak neden olduğu gibi tüm canlılar suyu kullandığı için dolaylı olarak onlara da zarar verir. Bunun engellenmesi için bireysel olarak suyu kirletmekten kaçınmalıyız. Ayrıca sanayi kurumları filtrelemeye dikkat etmeli ve atık su arıtma tesisleri kullanmalıdır.

Tasarruf, kaynakların tükenmesini engellemek için temel çözümdür. Kullanılmayan ışık, musluk ve ocaklar kapatılmalıdır. Bozuk olan musluk damla damla su akıtır fakat bunun önemsiz olduğu düşünülmemeli derhal tamir ettirilmelidir. Parasını ödemek, israfı meşrulaştırmaz. Çünkü o kaynaklar üzerinde gelecek nesillerin de hakkı vardır ve kaynaklarımızın sınırlı olduğu unutulmamalıdır. Yine bireysel olarak fayda sağlamak amacıyla diş fırçalarken suyu açık bırakmamalıyız, kağıtları tam olarak doldurarak kullanmalıyız. Ayrıca geri dönüşüm çöplerine uygun çöplerimizi atmalıyız.

Diş fırçalarken ortalama 5 litre su boşa akmaktadır. Eğer bir gün içerisinde 100 bin kişi bizim gibi yapıyorsa bu 500 bin litrenin boşa gittiği anlamına gelir. Bunların farkında olmak bu kötü alışkanlıklardan kurtulmamızı sağlayacaktır.

Gelecek nesillerin refahı için doğal kaynaklarımızı bilinçli kullanmalıyız.

 

Doğal Kaynak Kullanımı ile Çözüm Önerileri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.