Doğal Afetler İnsanların Yaşamını Nasıl Etkiler

İnsanların hayatını tehdit edebilen önemli bir unsur olan doğal afet, gerçekleşmesi insanın kontrolü dışında olan ve insan hayatına zarar veren doğal olaylara denir. Örneğin fırtına, deprem gibi doğa olayları insanın kontrolünde olmamakla birlikte, insan hayatını tehdit eden olaylardır. Geçmişte yaşanan korkutucu doğal afetler, genelde insanlar üzerinde unutamayacakları bir çok etki bırakmıştır. Bu yazımızda, doğal afetlerin, insan yaşamını nasıl etkileyebileceğinden bahsedeceğiz.

İlkel insanlar, doğal afetlerin gerçekleşmesine bir anlam veremedikleri için, bu korkutucu olayları tanrıların onlara ceza olarak gönderdiğini düşünürlerdi. Ancak bilimin ilerlemesi ile birlikte bu olayların sebepleri açıklanabilir hale geldi, ancak insanoğlunun bu olayları durdurma gibi bir fırsatı yok, ancak önlem alma şansı var. Bu yüzden geçmişte yaşanmış doğal afetler, insanların üzerinde psikolojik olarak büyük etkiler bırakmış, bu etkiler insanların zihinlerinde yıllar boyu aktif olarak kalmıştır.

Türkiye, deprem kuşağında olan bir ülkedir. Sağlam olmayan yapıların inşa edilmesi ve buralarda ikamet edilmesi sebebiyle, yaşanılan 1999 depreminde Türk halkı çok büyük kayıplar vermiştir. Bu deprem yüzünden binlerce insan evsiz kalmış, yakınlarını kaybetmiştir ve bir çok insanın bu depremden dolayı duyduğu korku ve üzüntü, hala zihinlerinin bir köşesinde durmaktadır. Doğal afetlerin insanlar üzerinde hem maddi, hem manevi yıkıcı etkileri olabilir. Yaşanan depremde bir çok insan ailesinden, akrabalarından ve yakınlarından bir çok kişiyi kaybetmek zorunda kalmıştır. Bu yüzden doğal afetler, sadece bir kişinin değil, bir toplumun üzerinde olumsuz etkiler yaratabilecek olaylardır.

Doğal afetleri durdurmanın bir yolu yoktur, ancak her bir insana düşen görev, gerekli önlemleri önceden alıp sanki her an bir afet yaşanabilirmiş gibi hazır durumda olmasıdır. Bu sayede, olası bir durumda yaşanacak kayıpları en aza indirmek mümkündür.

Doğal Afetler İnsanların Yaşamını Nasıl Etkiler Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

8 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.