Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Dizel Motoru Kim Buldu Dizel Motorun İcadı Mucidi

Dizel motorun mucidi kimdir, Dizel motoru kim buldu

Rudolf Christian Kari Diesel. Tanıştırayım. 1873 doğumlu, Alman, makine mühendisi, kala­balık isimli bu kişi, soyadıyla anılan dizel moto­run mucididir. Bir takım mekanik değişiklikleri buhar motorlarına uyguladığında performan­sın yüzde on arttığını gören Diesel, gözlerini kısarak bu işin içinde bir iş olduğunu düşün­dü. Önce kav parçalarını minik bir tüpe koydu ve bir piston yardımı ile havayı tüpe sıkıştırıp kavın yanmasını sağladı. Deneyin sonucu acayip başarılıydı. Bu heyecanla 1885’te Paris’te bir laboratuvar açan mucit, 1892’de ilk paten­tini aldı.

dizelmotoru1893 yılında Almanya’ya gelen Diesel, burada 3 metrelik demir silindirli pistonlu bir düzenek yap­tı. Onun bu çalışmasıyla buhar moto­ru yerini termodinamik motora bıraktı, Teoride %75,6 fazla verim aldığı ve “Atmosferik Gaz Motoru” adını verdiği bu motorunu 1896 yılında motor severler­le tanıştırdı. Tek yanmalı motoru yaşadığı yüzyı­lın en büyük icatlarından biri olmuştu.

Ve nihayet Rudolf Diesel’in hayali gerçek oldu. Motorlarına tüm dünyadan talep yağdı. Motorunu alan konu komşu birbirine hep hava attı. Zamanla öyle bir hâle geldi ki dizel motorlar artık gemilerde, elektrik santrallerinde pompalarda ve rafinerilerde standart olarak kullanılmaya başlandı.

Gel zaman git zaman dizel motorlar daha da geliştirildi ve ilk dizel Mercedes-Benz 1936 yılında asfaltlan ağlatmaya başladı. Fakat Rudolf Diesel yaptığı ve tüm dünyada vazgeçilmez bir meta hâli­ne getirdiği motorunun mürüvvetini göremedi. 1913 yılında İngiltere’de boğularak hayattan göçtü.

Dizel Motorun İcadı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. beril dedi ki:

    Dizel motoru kim icat etti öğrendim. Elinize sağlık çok beğendim hemen ödevimi bitirdim kalitenize belli oluyor.

  2. yağmur dedi ki:

    motoru kim icad etti söylermisiniz acaba.

Yorum Yaz