Divit Ne Demek

Divit Ne Demek, Divit Hakkında Bilgi

Divit, eski dönemlerde kullanılan ve genel­likle silindir biçimindeki bir kalemdanla bir hokkadan oluşan yazı takımı.Genellikle gümüş, kurşun, kurşun ve kalay alaşımı ya da porselenden yapılırdı. 18. yüzyılda en gözde divit malzemesi gümüştü.

Krallar için hazırlanmış, metal ayaklar üstü­ne oturan tahtadan divitler de vardı. Bunların içinde kapakları metalden cam mürek­kep kapları da bulunurdu. Daha sonraki divitlere ince mumlar için şamdan, mürek­kep kurutma tozu kutusu, mühür kutusu vb. eklendi.

Osmanlı divitleri Batı’da görülenlere göre daha sadeydi. Kolay taşınması için hokkay­la kalemdan birbirine bağlı yapılırdı. Hat­tatlar ya da kâtipler divitlerini bellerine sardıkları kuşağın arasında taşırlar, kayma­sın diye de divit şiltesi denen deriden bir kılıf içine koyarlardı. Genellikle pirinçten yapılan Osmanlı divitlerinde hokka, kalem- danın alt bölümüne, dışarıdan bakıldığında görülmeyecek biçimde vidalı olarak yerleşti­rilir ya da üst bölümün kenarına perçinlenirdi.

Her iki tip divitte de hokkanın küçük, metal bir kapağı vardı. Hokkanın içine lika denen didiklenerek kabartılmış ham ipek konur, mürekkep bununla karıştığı için dökülmezdi. “Kubur” denen ve ağaçtan da yapılan kalemdanın içinde kalemden başka, üstünde kalemin ucunun kesildiği makta ile küçük bir bıçak da bulunurdu.

Osmanlılarda divit genellikle bakır ya da pirinçten ya da ceviz, abanoz, zeytin ve kuka gibi ağaçlardan yapılırdı. Ayrıca piş­miş topraktan, gümüş ya da altından, tom­baktan, fildişinden, sombalığı kemiğinden divitler olduğu gibi, bazısı demir üzerine gümüş ya da altın kaplama, kakma, savatla­ma gibi tekniklerle bezenirdi.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.