Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Didaktik Nedir Kısaca Didaktik Eserlere Örnekler

Bu sayfamızda sizin için didaktik nedir kısaca sorusunu cevaplandırarak didaktik eserlere örnekler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Öğretmek amacı ile kaleme alınan eserlere didaktik adı verilmektedir. Didaktik eserler herhangi bir konuda bilgi vermeyi amaçlayan eserlerdir. Bu kelimenin kökeni Yunanca didaktikos sözcüğünden gelmektedir. Eski edebiyatta ise didaktik kelimesine talimi ya da hikemi adı verilmiştir. Genel olarak bakıldığında dini, ahlaki, felsefi, sosyal, edebi alanlarda bilgi ve öğüt vermek için yazılan eserlere didaktik eserler adı verilmektedir.

Eski çağlarda şairlerin öğretici, eğitici, yol gösterici bir görevi olduğundan bu dönemdeki eserlerin pek çoğunun didaktik bir özellik taşıdığını söylemek mümkündür. Öğretici nitelikteki hayvan hikâyelerini yani fablları bu türün ilk örnekleri olarak kabul etmek mümkündür.

Edebiyatımızda bulunan ilk didaktik manzume Yusuf Has Hacip’in Kutadgu Bilig adlı eseridir. Edebiyatımızın pek çok döneminde didaktik şiirlere rastlamak mümkündür. Eski edebiyat incelendiğinde Yunus Emre, Mevlana ve Nabi; Millî edebiyat döneminde ise Mehmet Akif’in şiirleri didaktik şiire örnek gösterilebilir.

Didaktik Şiir Nedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz