Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Haziran 2018

Devşirme Sistemi Nedir

Osmanlı Devleti döneminde farklı yöntemlerle bir çok asker yetiştirilmiş ve asker temini yapılmıştır. Bu yazımızda sizlere devşirme sistemi nedir özet konusunda bilgi vereceğiz.

Osmanlı Devletinin Rumeli ve Balkanlarda fethettiği Hristiyan topraklardan topladığı genç ve yetenekli çocukları sıkı bir eğitime tabii tutarak asker ve yönetici olarak yetiştirdiği sisteme devşirme sistemi adı verilmektedir.

Osmanlı Devletinde devşirme sistemine alınacak çocuklar seçilirken genellikle genç, yetenekli, esmer ve dikkat çekmeyecek çocuklar seçilirdi ve bir evin tek erkek çocuğu olmaması şartı aranıyordu.

Yeniçeri ocağı ve Bostancı Ocağı’nın temelini oluşturan devşirmeler, öncelikle fethedilen bölgelerdeki yabancı ailelerin çocuklarından meydana geliyordu. Yani Rumeli ve Balkanlardaki yabancı ailelerin çocuklarının 1/5’i alınıyor; güçlüyse ve dövüşe yatkınsa askeri eğitime alınırlardı ancak devlet işlerine yetenekli ise eğitim için saraya alınırlardı.

Osmanlı Devleti tarihinde bulunan tüm büyük komutanlar, devlet adamları ve vezirler devşirme sistemi ile o görevlere gelmiş devlet yöneticileri ya da asker olmuşlardır.

Devşirme Sistemi Nedir Kısa Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz