Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Aralık 2021

Kuranda Adı Geçen Peygamberler ve İsimleri

Kuranda adı geçen peygamberler isimleri ve anlamları hakkında bilgi kısaca, Kuranda adı geçen peygamberler ve isimleri

Peygamberler İslamiyet’te büyük önem taşır. Müslümanlara yol göstermesi amacıyla gönderilen peygamberlerin hayatlarını bilmek ve onları tanımak her Müslüman için önemli bir şeydir. İlk peygamber olan Hz. Adem ve son peygamber olan Hz. Muhammed arasında birçok peygamber dünyaya gelmiştir. Bunların hepsi de dünyanın farklı yerlerinde insanlara doğruyu öğretmiş ve yol göstermişlerdir.

İslamiyet’te sayısız peygamberden bahsedilmektedir ancak tam sayılarına Kuran’dan da ulaşamamaktayız. Bir hadise göre ise dünyada 124000 peygamberin görevlendirildiği ve bunların 315’inin resullerden oluştuğu bilinmektedir.

Önemli olan Hz. Adem’den Hz.Muhammed’e kadar gelmiş tüm peygamberlere inanmak ve gerçekliklerini kabul etmektir. Kuranı Kerim’de 25 peygamber adı geçmektedir; ancak bunun dışında 3 tane daha peygamber adının geçtiği de söylenebilmektedir. Kimilerine göre ise bu 3 isim veli kişilerdir. Yani bu konuda kesin bir kanıya varılmış değildir.

Kuran’da adı geçen peygamberler ise şunlardır: 1. Adem 2. İdris 3. Nuh 4. Hu 5. Salih 6. Lut 7. İbrahim 8. İsmail 9. İshak 10.Yakub 11. Yusuf 12. Şuayb 13. Harun 14. Musa 15. Davud 16. Süleyman 17. Eyyub 18. Zülkifl 19. Yunus       20. İlyas 21. Elyesa 22. Zekeriyya 23. Yahya 24. İsa 25. Muhammed (sav)

Kuranda Adı Geçen Peygamberler ve İsimleri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hildanur dedi ki:

    ben ce daha fazla var

Yorum Yaz