Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Kasım 2020

Derslere Yoğunlaşma Teknikleri

Ders çalışmak değil derse yoğunlaşmak zordur. Çünkü yoğunlaşma ve program yapmayı kendine adet edinen bir öğrenci için ders çalışmak olabildiğince basit bir olaydır. Bunun için sizlere ders çalışmadan önce derse yoğunlaşma kurallarına belirteceğiz.

osymsinavani

1 – Hayalci Olma!
Ders çalışmaya çalışırken asla ve asla hayalci olma, hayal kurmak insanı rahatlatıp salabileceği için ders çalışmaktan direk uzaklaşırsınız.

2 – Teknolojiden Uzak Dur!
Yanında TV, bilgisayar ve cep telefonu gibi teknolojik aletlerin olması tamamen ilgini dağıtacağı için dersi yine çalışamayacaksındır. Bundan dolayı teknoloji aletleri olabildiğince kendinden uzak tut.

3 – Oturma Şekli ve Oda Düzeni
Ders yatarak veya rahatsız oturma şekliyle asla çalışılmaz. En önerilen ders çalışma metodu masa üzerinde yapılandır. Odanız sade ve aklınızı çelmeyecek şekilde dizayn edilmeli ve ders çalışmanızı teşvik etmelidir.

4 – Hedef Koy!
Ders çalışma esnasında büyükten küçüğe hedefler koyabilirsiniz. Bugün 30 soru, yarın 50 soru gibi. Bunun sayesinde her gün daha çok şey başardığını görecek ve kendinde ders çalışmaya dair güç bulacaksın. Bu sebeple derse yoğunlaşma da hedef çok önemlidir.

5 – Dinlenme Aralarını Kitapla Değerlendir
Ders çalışmaya ara verdiğinde beğendiğin bir romanı okuman seni aşırı derecede rahatlatacaktır. Bundan dolayı ders arasını TV veya bilgisayara vermemeye çalış. Çünkü TV’den kalkıp ders çalışmak çok güç bir eylemdir.

6 – Daima Programlı Ol!
Ders çalışmak için programların olsun. Her gün, her saate özel programlamalar. Bunu bir rehber öğretmenle birlikte yapman daha akıllıca olur. Belirli günlerin ve belirli saatlerin diziye ayrılacağı aşikardır. O günler kendini biraz serbest bırakır diğer günler daha yoğun çalışma programları yaparsın. Ve ne yaparsan yap her zaman programa uy.
Örnek vermemiz gerekirse her gün 16:00 – 18:00 arasında test çözen vücut her gün aynı saatte tuvaleti geldiği gibi, her gün 16:00 – 18:00 arasında istemsizce test çözmeye başlayacaktır.

Unutma ki başarıya her şekilde ulaşılır. Bir dağın zirvesine kartal uçarak, yılan sürünerek ilerler. Yolunu bul ve bununla ilerle. Meslek seçimini yapman, hedef olarak mesleğini görmen akıllıca olabilir.

derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Birol dedi ki:

  Ders çalışmak zor değil odada durmak zor

 2. Nermin dedi ki:

  Telofondan uzak durmayi basaramiyorum ondan uzak dursam bilgisayar ya da tablet. Bu yuzden proqram yapsamda çalişamiyorum

 3. Tuana dedi ki:

  Inşallah yardımcı olur

 4. eliz dedi ki:

  İNŞALLAH BEN DE KARTAL IN DAĞIN ZİRVESİNE KADAR UÇMAYI BAŞARDIĞI GİBİ BEN DE BAŞARIRIM

 5. Ali dedi ki:

  Hedefimi belirleyemediğimden derste çalışamıyorum.Ama okul derslerine çalışıyorum.Sizi sayenizde 2 dönemde teşekkür aldım.

 6. Can dedi ki:

  Program yapmayada erindim :D

 7. mustafa dedi ki:

  Verdiğiniz teknikler sayesinde ders çalışma azmi kazandım. Kazandığım bu azimle teknolojik aletlerden uzak durmayıda öğrendim. Çok sağolun.

 8. derya dedi ki:

  güzel bir site derslerime yardımcı oldu

Yorum Yaz