Denizlerin Karalara Göre Daha Geç Isınıp Daha Geç Soğumasının Nedeni Ne Olabilir

Denizlerin Karalara Göre Daha Geç Isınmasının Nedeni hakkında bilgi kısaca, Denizlerin Karalara Göre Daha Geç Isınıp Daha Geç Soğumasının Nedeni Ne Olabilir?

Su pek çok bakımından diğer maddelerden farklı ve özel bir maddedir. Bu özelliklerinden biri de buharlaşmasının ve donmasının yavaş gerçekleşiyor olmasıdır. Özellikle yazın kumun gündüz güneşin etkisiyle çabucak ısındığını ve gece havanın soğumasıyla çabucak soğuduğunu hepimiz fark etmişizdir. Ancak fark etmediğimiz şey deniz suyunun gece ile gündüz sahip olduğu sıcaklığın sadece 2 veya 3 derece fark ettiğidir.

İşte su bu şekilde buharlaşma ve donmasını geciktirmektedir. Dünyadaki tüm su kütlesi düşünülürse atmosferimiz içerisindeki sıvı halde ve buhar haldeki suyun dünyanın sıcaklığını ne kadar çok etkilediğini anlayabiliriz.

Güneş ışınları eğer su olmasaydı çok daha fazla ısıtırdı. Bunun tersine Güneş ışınlarının az geldiği yerlerde su ve su buharı daha fazla soğumayı geciktirmektedir.

Gece ve gündüz sıcaklık farkının canlıların yaşayabileceği aralıkta olması suyun bu özelliği sayesinde mümkün olabilmiştir. Su ve su buharı adeta dünyanın kliması görevini yapmaktadır.

indir

Denizlerin Karalara Göre Daha Geç Isınıp Daha Geç Soğumasının Nedeni Ne Olabilir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.