Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Demiryolu Araçları Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Demiryolu Araçları bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Demiryolu Araçları Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Demiryolu Araçları Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı

Demiryolu araçları programı, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda, ustabaşı ile mühendis arasında, teknik hizmetler görecek teknik elemanları yetiştirmek amacına yönelik öğretim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Demiryolu araçları programında matematik, fizik, kimya, mekanik, mukavemet gibi temel derslerin yanı sıra; demiryolu tanımı, hareket dinamiği, taşıtların konstrüksiyonu, çekici vagonlar ve katar mekaniği dersleri ile makine bilgisi, teknik resim, elektroteknik, malzeme, makine elemanları, elektrik makineleri, ısıtma-havalandırma gibi diğer meslek dersleri verilmektedir. Öğrenciler öğretim süresi içinde bilgi, görgü ve becerilerini artırmak amacıyla 60 işgünü pratik çalışma yapmak zorundadırlar.

Gereken Nitelikler

Bu programa girmek ve bu alanda çalışmak isteyen kişiler, kendilerini matematik, fizik, kimya ve teknik gibi alanlarda iyi yetiştirmelidirler. Bu alanda çalışacak iyi bir teknik eleman, düzgün şekil çizmek, iş organizasyonu ve atölye çalışmalar gibi konularda belirli bir yeteneğe sahip; aynı zamanda insanlarla ilişkilerinde uyumlu ve geçimli olmalıdır.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Demiryolu araçları programından mezun olanlara “Demiryolu Araçları Teknikeri” unvanı verilir. Demiryolu araçları teknikerleri, devlet demiryolları fabrikalarındaki yapım ve onarım işlerinde ve işletme alanlarında çalışabilirler.

Çalışma Alanları

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğünün Eskişehir Lokomotif Motor Sanayi (ELMS), Adapazarı Vagon Sanayi (ADVAS), Sivas Demiryolu Makine Sanayi (SİDEMAS) ile yurt genelinde İstanbul Haydarpaşa’da, Ankara’da, İzmir’de, Sivas’ta, Malatya’da ve Adana’da bulunan devlet demiryolları işletme tesisleri demiryolu araç teknikerlerinin başlıca çalışma alanlarını teşkil etmektedir. Demiryolu araçları teknikerleri, yeterli ölçüde elektrik, makine ve motor bilgisine sahip olduklarından ve çizim yeteneği kazandıklarından, ilgili diğer kamu ve özel kuruluşlarda da çalışma olanağına sahiptirler

Demiryolu Araçları Nedir, Demiryolu Araçları Ne İş Yapar, Demiryolu Araçları Maaşları, Demiryolu Araçları İş İmkanları, Demiryolu Araçları İş Çalışma Alanları, Demiryolu Araçları Mesleği Hakkında Bilgiler, Demiryolu Araçları Bölümünün Geleceği, Demiryolu Araçları Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Demiryolu Araçları Bölümü Tercih Edilir mi, Demiryolu Araçları Tanıtımı, Demiryolu Araçları Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Demiryolu Araçları Mezunları Ne İş Yaparlar , Demiryolu Araçları Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Demiryolu Araçları İş Bulma Durumu

> Demiryolu Araçları Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mehmet demir dedi ki:

    1997 sakarya demiryolu araçları mezunuyum. Demiryollarına işe giren duymadım görmedim. Anlamsız bolum ucube..okutulan dersler makina /elk/inşaat vb bolum derslerinden karıştırılmış. Demiryolları ve belediye metro ? , hafif raylı sisteme personel alırken makina , Elektronik ve benzeri tek belli bir özelliği amacı olan bölümleri terçih etmekte…

Yorum Yaz