Cup And Ball İle İlgili Cümleler İngilizce Cümle İçinde Kullanımı

Cup And Ball İle İlgili Cümleler İngilizce Cümle İçinde Kullanımı

Cup and Ball Nedir?

Cup and ball, küçük bir topun üstünde bir sap ve bu sapın ucunda yer alan bir kupa ile oynanan bir oyundur. Oyunun amacı, topu kupa içine yerleştirmektir.

Örnek cümleler:

 1. I always keep a cup and ball on my desk to play with when I need a break. (Ben her zaman bir mola vermek istediğimde oynamak için masamda bir cup and ball tutarım.)
 2. My son is obsessed with his cup and ball and plays with it all the time. (Oğlum cup and ball ile takıntılı ve sürekli oynuyor.)
 3. She practiced with the cup and ball for hours until she finally got the hang of it. (O, cup and ball ile saatlerce pratik yaptı ve sonunda ustalaştı.)
 4. The cup and ball is a great toy for improving hand-eye coordination. (Cup and ball, el-göz koordinasyonunu geliştirmek için harika bir oyuncaktır.)
 5. He won the cup and ball game by getting the ball in the cup on his first try. (O, topu ilk denemesinde kupaya sokarak cup and ball oyununu kazandı.)
 6. Playing cup and ball is a fun way to pass the time. (Cup and ball oynamak zaman geçirmenin eğlenceli bir yoludur.)
 7. The cup and ball has been a popular toy for centuries. (Cup and ball, yüzyıllardır popüler bir oyuncaktır.)
 8. I used to play cup and ball with my friends when I was a kid. (Ben çocukken arkadaşlarımla cup and ball oynardım.)
 9. He practiced with the cup and ball until he became an expert. (O, bir uzman olana kadar cup and ball ile çalıştı.)
 10. The cup and ball is a simple but challenging game. (Cup and ball, basit ama zorlu bir oyundur.)
 11. She was able to improve her hand-eye coordination by playing with the cup and ball every day. (O, her gün cup and ball ile oynayarak el-göz koordinasyonunu geliştirebildi.)
 12. The cup and ball can be played alone or with friends. (Cup and ball yalnız veya arkadaşlarla oynanabilir.)
 13. He was disappointed when he couldn’t get the ball in the cup after

many tries in the cup and ball game. (O, cup and ball oyununda birçok denemeden sonra topu kupaya sokamadığı için hayal kırıklığına uğradı.)
14. She was determined to master the cup and ball and spent hours practicing every day. (O, cup and ball’ı ustalaşmak için kararlıydı ve her gün saatlerce pratik yaptı.)

 1. The cup and ball is a great way to improve hand dexterity. (Cup and ball, el becerisini geliştirmenin harika bir yoludur.)
 2. He was surprised at how addictive the cup and ball game can be. (O, cup and ball oyununun ne kadar bağımlılık yapıcı olabileceğine şaşırdı.)
 3. Playing cup and ball with his friends was one of his favorite childhood memories. (Arkadaşlarıyla cup and ball oynamak onun en sevdiği çocukluk anılarından biriydi.)
 4. The cup and ball can be a frustrating game, but it’s also very satisfying when you finally get the ball in the cup. (Cup and ball, sinir bozucu bir oyun olabilir, ancak topu nihayet kupaya soktuğunuzda çok tatmin edicidir.)
 5. She loved the challenge of trying to get the ball in the cup with the cup and ball toy. (O, cup and ball oyuncak ile topu kupaya sokma zorluğunu sevdi.)
 6. The cup and ball is a classic toy that has been enjoyed by generations of children. (Cup and ball, nesiller boyunca çocuklar tarafından keyifle oynanan klasik bir oyuncaktır.)

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.