Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2021

Cumhuriyet Dönemi Tarih ve Dil Alanında Yapılan Çalışmalar

Cumhuriyet Döneminde Tarih ve Dil Alanında Yapılan Çalışmalar Nelerdir

Atatürk’ün en önem verdiği yenilik alanlarından birisi de dil ve tarihtir. Özellikle Türkiye’nin yükselmesindeki temel direğin milli kültür olduğunu vurgulayarak ilk inkılapları dil ve tarih üzerinden yürütmeye başlamıştır.

Milli kültürün milli tarih olduğunun bilincinde olan Atatürk, tarihin anlatılmasında dilin önemli bir etkisinin olduğunu fark etmiştir. Türk dili üzerinde çalışmalar yapılması ve dil kökenlerinin araştırılması için Türk Dil Kurumu kurulmuştur. Atatürk, bazı geometri ve matematik terimlerinin Türkçeleştirilmesi için yeni bir geometri kitabı yayınlamıştır. Bu kitapta ilk kez, üçgen, kare, daire, uzay gibi kelimeler kullanmıştır. Bizler günümüzde bile bu terimleri kullanmaya devam ediyoruz.

Türk milletinin köklü tarihinin araştırılması ve Türklerin kökeninin nereden geldiğinin tespit edilmesi açısından Türk Tarih Kurumu kurulmuştur. Kurum, çalışmalarına, dünya medeniyetine katkı sağlayan Türklerin geçmişte yaptığı çalışmaları inceleyerek başlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. kübra dedi ki:

  arastırmaslar güzel ama benim sorularıma cevap vermede yetersiz kaldı..biraz daha derin arastırmalara yer verilse daha iyi olur

 2. cann dedi ki:

  vaaaay çok güzel site.

 3. cansu :) :) :) dedi ki:

  keşke maddeler halinde olsaydı

 4. cansu dedi ki:

  bana maddeler halinde lazım ama maddeler halinde değil

 5. dilan :) dedi ki:

  çok işime yaradı sağolun

Yorum Yaz