Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Ekonomisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir

Günümüzde yaşayan her Türk ferdinin, geçmişine bakması ve onu iyice inceleyerek ondan dersler çıkarması gerekmektedir. Atalarımızın kurmuş olduğu Osmanlı Devleti de bizlere aslında hayatımız konusunda çok değerli öğütler vermeyi başarmış bir devlettir. Osmanlı Devleti’ne yıkımı getiren yegâne şey, devletin çok güçlü olması olmuştur. Devlet, öylesine güçlü bir hale gelmişti ki, artık güçlenmeye ihtiyacı kalmamıştı. Osmanlı’dan çok geri kalmış olan rakipleri ise bu durumu telafi edebilmek için sürekli olarak çalışmışlar, bunun sonucunda da çeşitli yeniliklerle zaman içerisinde Osmanlı’yı alt etmişlerdir.

coğrafi keşifler amerika ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı, en güçlü olduğu dönemlerde Avrupa ve Asya arasındaki tüm ticaret yollarına sahipti. Avrupalı bir tüccar, büyük anlamda bir gelir getirecek ticaret yapabilmek için Osmanlı Devleti’ne çok büyük vergiler ödemek zorundaydı. Durumun bu şekilde olması, Avrupa’yı ekonomik bir bataklığa sürüklemiştir ve Avrupalılar da bazı olaylar sonucunda yeni ticaret yolları, yeni kıtalar keşfetmişlerdir. Peki bu gelişmelerin Osmanlı’ya etkisi ne şekilde olmuştur?

Osmanlı Devleti, Avrupa içerisinde yaşanan gelişmeleri ne yazık ki pek iyi takip edememiştir. Devletin en güçlü olduğu dönemde Kanuni Sultan Süleyman, Amerikanın keşfedilmesi üzerine bununla ilgili hiç bir şekilde harekete geçmemiş, daha çok yerel meseleler ile ilgilenmişti. Ancak bu dönemde Avrupalılar, birçok yeni ticaret yoluna sahip oldular, Amerika’dan gemiler dolusu altını Avrupa’ya getirdiler ve bunun gibi pek çok yeni gelişme, Osmanlı ekonomisinin zaman içerisinde sonsuz derecede zayıflamasına, işsizliğin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu gelişmelerin takip edilememesiyle birlikte Batı her gün zenginleşen, Doğu ise her geçen gün fakirleşen bir hale büründü.

Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Ekonomisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ebru dedi ki:

    Emeği geçenlerin eline sağlık coğrafi keşiflerin osmanlı ekonomisi üzerindeki etkileri neler olmuştur kısa olduğu için beğendim, okulda en çalışkan benim çünkü hep doğru yerlerden araştırma yapıyorum.

Yorum Yaz