Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Çocuklarınızın İnternet Kullanım Alışkanlıkları

Bugün rehberlik köşemizde velilerimize çocukların bilgisayar ve internet kullanımı konusunda bilgiler vereceğiz. Birçok veli, çocuğuna kişisel bilgisayar ve odasına internet bağlatma konusunda tereddütler yaşarlar. Okul okuyan çocukların, anne ve babalarını bilgisayar ve internet alımı için ikna ederken, okula ek kaynak bilgi amaçlı kullanması gerektiğini belirtirler. Çocuklarının eğitimi konusunda hassas olan aileler de “Eğer çocuğuma faydalı olacaksa, okul başarısını arttıracaksa hemen alayım.” düşüncesini benimsiyorlar. İşte tam bu hususta ailelere bazı uyarılar yapmak istiyorum.

bilgisayarcocuk

Çocuklarınız internetin büyülü dünyasını gördükçe kendisine özel bir bilgisayarı olmasını istemeye başlar. Okuldaki arkadaşlarının bilgisayarları var ise; üstelik bu arkadaşları bilgisayar ve internet maceralarını çocuğunuza anlatıyorsa, gün geçtikçe sizin çocuğunuz da bunların alınmasını isteyecektir.

Çocuğunuz eğer sizden bilgisayar almanızı istemeye başlamışsa, ona neden bilgisayar istediğini sorun, size okul derslerine yardımcı olması konusunda faydalanacağını belirtecektir.  Çünkü bu gerekçenin sizin en zayıf noktanız olduğunu bilir. Peki bilgisayar aldığımız bu çocuklar, bunların başında neler yapıyor izliyor muyuz ?

Günümüzde çocuklara bilgisayar başında en çok zaman geçirten uygulamalara baktığımızda oyunlar ve sosyal ağlar olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Bilgisayar ve interneti araştırmaya, kendini geliştirmeye yönelik olarak kullanan öğrenci sayısı azınlıkta kalır. Eğer sizin çocuğunuz da denetimsiz bir şekilde, interneti kullanabiliyorsa bilin ki o da şu anda oyun ya da sosyal medya sitelerinde geziniyor olabilir. Peki ne yapacağız çocuğumuzu bilgisayar ve internetin nimetlerinden mahrum mu bırakacağız ? Elbette ki hayır, etkili ve basit önlemlerle çocuğumuza çok büyük iyilikler yapabiliriz.

Çocuğunuza teknolojinin imkanlarını sunmanıza karşı çıkmıyoruz. Ancak onu mutlaka denetlemenizi öneriyoruz. İnternet, her ne kadar günümüzün en faydalı teknoloji ürünüyse; yanlış ve kontrolsüz kullanılırsa en az o kadar zararlı ve tehlikeli bir ürün halini alır. Bu sebeple, çocuklarımızın bilgisayarlarının kişisel odalarında değil, aile bireylerinin sürekli bulunduğu oturma odası salon vb. yerlerde bulunmalıdır. Çocuğunuza “Bilgisayarı kullanma saatleri” adı altında , hangi saatler arasında bilgisayarı kullanabileceğini bir program dahilinde ona aktarın. Böylelikle uygun olmayan saatlerde bilgisayarı kullanamayacaktır. Bu programda bilgisayarı ne kadar süreyle kullanması gerektiği de yer aldığı için, çocukla bilgisayar arasında kurulması muhtemel organik bağ da engellenmiş olacaktır. Öte yandan, çocuğunuzun web sitelerine girişlerini kontrol altına almak için, güvenli internet abonelikleri yaptırabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun zararlı sitelere de girmesi engellenmiş olacaktır.

derszamani.net Rehberlik Köşesi

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz