Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çocuklarda Paylaşma Duygusu Yavaş Yavaş Öğrenilir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Çocuklarda Paylaşma Duygusu Yavaş Yavaş Öğrenilir

Çocuğunuz bazen oyuncaklarını paylaşmayı reddedebilir, diğer çocuklarla olan etkileşiminde bu durum zaman zaman krizlere sebep olabilir. Özellikle dört yaş altındaki çocuklarda görülen bu davranışın, dört yaşın ardından çocuk sosyalleşmeyi öğrendiğinde yavaş yavaş ortadan kalkan bir davranışa dönüşür.

Çocuğun diğer çocuklar ile uyum içerisinde oynamadığı ya da eşyalarını paylaşmak istemediği durumlarda sakin olmak ve bunun geçici bir durum olduğunu bilmek gerekmektedir. Paylaşma mülkiyet duygusu etrafında gelişen bir davranıştır. Çocuğun paylaşmayı öğrenebilmesi için öncelikle mülkiyet duygusunun gelişmiş olması gerekmektedir. Mülkiyet duygusu ise çocuğa aile içerisinde öğretilebilir.

Çocuğa mülkiyet duygusunu kazandırmanın yolu bazı eşyaların sadece kendisine ait olduğunu anlatılmasından geçer. Çocuk eğer çok sevdiği oyuncaklarını paylaşmak istemiyorsa ondan paylaşmak istediklerini bir sepete, istemediklerini ise başka bir sepete konması istenebilir. Ayrıca anne ve babalar kendi eşyalarını arkadaşları ile paylaşarak ya da ona paylaşım yaptıklarını anlatan hikayeler anlatarak örnek olunabilir. Çocuk anne ve babasının da gerektiğinde eşyalarını paylaştığını gören çocuk zamanla kendisi de paylaşmayı öğrenecektir.

Eşyalarını ve oyuncaklarını paylaşmak istemeyen bir çocuğun elindekileri zorla alarak başka bir çocuğa vermek çok yanlış bir davranıştır. Böyle bir durumda paylaşımı çocuğun kendi isteğine bırakmak ve onun isteklerine saygı duyarak sakin davranmaya çalışmak yapılması gereken en önemli davranıştır. Bu nedenle anne babaların en başta sakin davranmaları ve durumu krize çevirmemeye dikkat etmeleri gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781