Çocuğunuzun Uyku Saati Kabusa Dönüşmesin

Çocuklar için uyku son derce önemlidir. Her çocuk uyku esnasında salgıladığı büyüme hormonu sayesinde fiziksel ve bilişsel gelişim göstermektedir. Ancak bazen çocuk uyku saati geldiği halde uyumak istemez, uyanıklık süresini biraz daha uzatmaya çalışarak anne babası ile daha fazla vakit geçirmenin yollarını arar. Böyle anlarda çocuğu uyutabilmek için sakin olmak ve kontrolü eline almakta fayda vardır.

Günümüzde çalışan anne babalar çocukları ile gün boyunca ayrı kalmakta, bu da karşılıklı etkileşimin sadece akşam saatlerine sıkışmasına sebep olmaktadır. Hal böyle olunca anne babası ile daha fazla vakit geçirmek isteyen çocuk çareyi uyku süresinden çalmakta bulmaktadır.

d-uyku

Eğer çocuğunuz uyku saati gelmiş olduğu halde uyumak istemiyor ve bu zaman dilimini kaosa çeviriyorsa yapılabilecek en doğru davranış uyku öncesi süresini biraz genişleterek birlikte etkili vakit geçirmektir. Uyumadan önce kitap okumak, yaratıcı hikâyeler okumak çocuğun uyumasına yardımcı olabilir. Çocuk bu durumda tuvaletinin gediğini, acıktığını söyleyip yeniden yataktan kalkmak isteyebilir. Önemli olan bu uzatma süresinin on- on beş dakikadan fazla olmamasına dikkat etmektir.

Çocuğa söylenen bir ninni ya da ona konusunu kendisinin belirlediği hikâyeler anlatmak sakinleşmesini sağlayarak daha kolay uyumasına imkan verecektir. Bu anlarda anne babalar öfke krizlerine kapıldığında çocuk da bunu taklit ederek uyumak istemez. Bu nedenle anne babaların sakin olarak bu süreci en iyi şekilde yönetmeleri gerekmektedir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.