Çevre Kirliliğini Önlemek İçin Ne Yapmalıyız

İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler doğada yaşarlar ve dolayısıyla da doğa ile tüm canlılar iç içedir ve doğa ile etkileşim halinde bulunurken hem canlılar doğayı etkileri altına alırlar hem de bu etkiler karşısında doğa da canlıları etkilemektedir. Çevre kirliliği de insanların doğaya vermiş olduğu etkilerin bir sonucudur.

Bu yazımızda çevre kirliliğini önlemek için ne yapmalıyız kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere sunacağız.

Çevre Kirliliğini Önleme Yolları:

  • Her şeyden önce insanlar çevrelerine çöp atmamaya özen göstererek çevrelerini temiz tutmalıdır.
  • Öncelikle yakın çevrelerinden başlayarak insanlar kağıt israfı yapmalıdır ve böylece ağaçların kesilme oranı daha da azalacaktır.
  • Her insan çevrelerinde gördükleri çöpleri başkaları da atsa alıp çöpe atmalıdır çünkü o çöpler biriktiğinde sadece o çöpleri atan kişileri değil doğadaki tüm canlıları olumsuz yönde etkileyecektir.
  • İnsanların yaşamlaırnı sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları enerji kaynaklarının elde edilmesinde petrol ve kömür gibi kaynakların yanı sıra güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir ve doğa dostu olan enerji kaynakları tercih edilmelidir.
  • İnsanlar çok büyük sıkıntılar yaşamadıkları sürece özel araçlarının yerine toplu taşıma araçlarını kullanmalıdır. Böylece daha az araçtan egzoz dumanı çıkacaktır ve soluduğumuz hava ile çevre daha az kirlenecektir.
  • Sanayi tesislerinin bacalarından çıkan zehirli dumanlar hem canlıların sağlığına hem de çevreye ciddi zararlar vermektedir. Bu nedenle de bu kirliliği önlemek amacı ile fabrikaların bacalarına filtre takılmalıdır.
  • Tarım faaliyetlerinde kullanılan ilaçlar ve gübreler insanlar tarafından bilinçli ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır.
  • Ormanlar dünyamızın oksijen kaynağıdır. Bu nedenle de çevremizi temiz ve sağlıklı bir ortam haline getirebilmek için ormanlar korunmalı ve uygun olan her yere ağaçlar dikilmelidir.

Çevre Kirliliğini Engelleme Yolları Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bakımından Hemen Bize İletin. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.