Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çermik Nereye Bağlı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Çermik Nereye Bağlı

Çermik Nerede, Çermik Nereye Bağlı

Çermik, topraklarının yansı Güneydoğu Anadolu Bölgesi, öbür yarısı Doğu Anado­lu Bölgesi sınırları içinde kalan, Diyarbakır iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kent. Yüzöl­çümü 1.032 km2 olan Çermik ilçesi kuzeyde Çüngüş, kuzeydoğu ve doğuda Ergani ilçe­leri, güneyde Şanlıurfa, batıda da Adıya­man illeriyle çevrilidir.

İlçenin kuzey ve kuzeybatı kesimlerine Güneydoğu Toroslar’ın uzantıları sokulur. Kuzey kesimini engebelendiren Akdağ’ın doruğu ilçe sınırlan dışındadır. Bu toprak­lardan kaynaklanan suları Fırat Irmağı top­lar. Eskiden batıda doğal sınır olan bu ırmağın vadisi günümüzde Atatürk Baraj Gölünün sularıyla dolmuş durumdadır. Da­ha önce Fırat’a katılan Çermik Çayı bugün baraj gölüne dökülür.

İlçe ekonomisi bitkisel üretim ve hayvancı­lığa dayanır. En önemli bitkisel ürünler tahıl, pamuk, üzüm, pirinç, badem ve cevizdir; kıl, tereyağı ve yün üretimi de önemlidir. Pamuk, pirinç, badem ve ceviz ile hayvansal ürünler pazar için üretilir. Geleneksel bir uğraş olan ve el tezgâhların­da yapılan dokumacılık sürmektedir. Çer­mik Kaplıcası bölge halkının ilgisini çeken bir tesistir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781