Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Cemaatle Kılınan Namaz ile Tek Başına Kılınan Namaz Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Bu yazımızda cemaatle kılınan namaz ile tek başına kılınan namaz arasında ne gibi farklar vardır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Namaz dinin direğidir. Namaz, İslam’ın beş şartından birincisidir. Namaz en önemli ibadetlerden biri olarak saati ve vakti olan bir ibadettir. Günde beş vakit olarak kılınmaktadır. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerinde kılınması farzdır. Namazın kılınmasında bireysel olarak ya da cemaatle hareket edilmesi gerekir.

Cemaatle namaz kılmak asıl olandır. Namazın cemaatle kılınması gerekir. Müslümanların daima birlik ve beraberlik içinde olmasının gerekliliği, yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma değerlerinin yerleşik hale gelmesi için cemaatle namaz bireysel olarak kılınan namazdan daha faziletlidir. Namazın bireysel olarak kılınması insanı yalnızlığa iter ve toplumdan uzaklaştırır. Toplumdan kopuk yaşamak İslam da olmayan bir davranıştır. Bu nedenle özellikle namazların cemaatle kılınması gerekir. Camilerin sayısının fazla olmasının bir nedeni de budur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. irem dedi ki:

    Cemaatle kılınan namaz ile tek başına kılınan namaz arasında elbette fark vardır. Çünkü cemaatle kılınan namazın sevabının oradaki insan sayısı kadar çoğaldığı rivayet edilmiştir.

Yorum Yaz