Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Cem Ayini Nedir Nasıl Yapılır

Cem ayini nasıl yapılır, Cem ayini nedir

Ayin-i cem, ayînü’l-cem ya da cem ayînî olarak da bilinir. Bektaşilerin içkili töreni. Şarabı bulan İran hükümdarı Cemşid’e dayandırılan şarap törenine benzerliği nede­niyle bu adı aldığı öne sürülmekle birlikte, toplanma anlamına gelen “cem” sözcüğüyle ilgili olduğu da savunulmuştur. Çeşitli vesi­lelerle yapılan cem ayininin belirli bir zama­nı olmamakla birlikte, genellikle kış geceleri düzenlenir. Bektaşi tekkelerinde “meydan” olarak anılan yerlerde ya da büyük evlerde yapılır. Ayini baba ya da vekili yönetir. Baba, meydanın başköşesinde, yüksekçe bir mindere oturur. Ayine katılmak üzere ge­lenler babaya “boyun keser”, avuç içini öper ve oturma iznine kadar divan dururlar. Ayine katılacaklar tamamlanınca önce top­lanma amacına göre tarikatın gerekleri yeri­ne getirilir, sonra sakiler dem (içki) sunar­lar, zakirler (okuyucular) saz eşliğinde ne­fes, ilahi ve mersiye okurlar. Ayin bu biçimde sabaha değin sürer. Bir ayinin ayin-i cem sayılabilmesi için kurban kesmek ve helva pişirmek şarttır.

Cem ayinleri yapılış amaçlarına göre çeşitli adlarla anılır. Bunların başlıcaları şunlardır:

1) Muhib ya da nasib alma ayini tarikata giriş ayinidir; buna ikrar ayini de denir.

2) Dervişlik ayini, yeterliğini kanıtlayan mu­hibbe taç giydirilerek onun dervişlik derece­sine yükseltilmesi dolayısıyla yapılır.

3) Ba­ba ayini, bir dervişin babalığa yükseltilmesi dolayısıyla yapılır.

4) Halife ayini, bir baba­nın halifeliğe yükseltilmesi dolayısıyla yapı­lır.

5) Mücerred ayini, mücerred (bekâr) olacak kişilerin saç, sakal, bıyık ve kaşlarını ustura ile kesmek ve sağ kulağını delmek için düzenlenir. Bu ayinde ayrıca mücerred dervişlerin kulağına küpe takılır.

Cem Ayini Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Meryem ay dedi ki:

  Alevi bir mezhep değil

 2. Engin Öget dedi ki:

  Öncelikle sünni bir aileden gelmeme rağmen aleviliğin gerçek insanlık dini olduğunu belirtmek isterim. Sonradan alevi olunamadığını biliyorum. Bektaşi olabilirim, ancak ne kadar size yaklaşabilirim, bilemiyorum. Cem ayininde takılan kırmızı kuşak ne anlama geliyor? Açıklayabilirseniz çok memnun olacağım. Sevgiler ve saygılar.

  1. Anonim dedi ki:

   Bunu ders diye kim okutuyor bilmiyorum ama,alevilik – bektasilik, bir sürü yalan ( bilerek) veya yanlis (bilmeyerek) yapilan hatalarla yargilaniyor.
   @metni yazan arkadas: Cem’de ickili tören diyerek bilerek (günahi senin boynuna) veya bilmeyerek ickili tören yazmissin. Ayip ! bu kadar ön yargili olunmaz. dinle ve düzelt:
   Sarap degil, “şıra” verilir ve alkollü degildir. Bu da Hz. Muhammed’e “bunu 40’a pay et!” diye verilen üzüm tanesini ( bilgiyi temsil eder) ezip, suyunu pay etmesinden gelir. Bkz. Kirklar cemi–> https://www.youtube.com/watch?v=UhgJOM70LzQ

   @Engin öget , Dostum, Alevilik-Bektasilik Yahudilik veya diger bazi dinler gibi , kan bagi ile olmasi gerekmez. ( Eger olsaydi , Yeniceri ocagi Bektasi ocagi olamazdi.. Tüm devsirmeler ve hristiyanliktan müslümanliga gecenler , bektasi ocagina alinip , müslüman yapilamazdi. Buna devsirme deniliyordu; Dogru! arastirin bakin Yeniceri duasi ile Cem’de yapilan dualar neredeyse aynidir…) Sen ama 4 kapi kirk makami gecip , mürsit’e ( lidere) katilacaksan ayri, ama alevi olmak istiyorsan ,ikrar vermek (sadece kabul etmek ve samimi olmak- bkz. 4 kapi kirkmakam) yeterlidir. https://www.youtube.com/watch?v=jZesc-EWdsY

   Bizleri yanlis tanittilar. Bunun da kötü niyetli nedenleri vardir. Insan ve müslüman olarak, arastirip ögrenmek sizin isinizdir…
   Saygilarimla.
   (not klavye Almanca, o yüzden her kelime dogru yazilamadi. kusuruma bakmayin)

 3. Murat Erdoğan dedi ki:

  İnternet üzerinde paylaşılan bu tür önemli verilerin sonunda NEDEN kaynak belirtilmez!!! Yazan birinci ağızdan yazıyorsa bile ismini yazmalı, niteliğini belirtmelidir. Aksi taktirde internette paylaşılan bu bilgiler esaslı bile olsalar bilgi çöplüğü olmaktan öteye gitmeyecektir. Mevcut konuyla alakadar olan kimsenin işine yaramayacak, sadece kulaktan dolma söylemler olarak kaydedilmiş metinler herhangi veri tabanında hüsemiye bekleyeceklerdir. Niyetin halis olduğunu temenni ediyor, dikkatinize sunuyorum. Teşekkürler.

Yorum Yaz