Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Tanıtımı:

İşçi-işveren ilişkileri, sosyal güvenlik, servet ve gelir politikaları ve uluslararası planda sosyal politika konularında eğitim yapılır. Ekonomi ve sosyolojiye karşı ilgili, ikna gücüne sahip ve insan ilişkilerinde sabırlı ve başarılı olunmalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yurtdışı ve yurtiçi ünitelerinde, SSK, Bağkur, Emekli Sandığı gibi sosyal kuruluşlarda, müfettiş veya uzman olarak Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinin yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışılabilir. Ayrıca iktisat ve işletme mezunlarının çalışabilecekleri öteki alanlarda da görev alınabilir.

Programın Amacı: Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri programında işçi-işveren ilişkileri, sosyal güvenlik, endüstriyel demokrasi, servet ve gelir politikası, uluslararası planda sosyal politika konularında eğitim yapılır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Üniversitelerin bu programında hukuk, ekonomi, maliye, işletmecilik ve yönetim bilimlerine ilişkin derslerle matematik, sosyal düşünceler ve sosyal politika tarihi, sosyal politika, çalışma ekonomisi, sendikacılık, sosyal güvenlik, endüstriyel demokrasi, gelir ve servet dağılımı, ücretler, kentleşme ve konut politikası, Türkiye ekonomisi ve sosyal yapısı, kooperatifcilik, çalışma sosyolojisi ve psikolojisi istatistik gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Bu alanda öğrenim yapmak isteyenlerin ekonomi ve sosyolojiye karşı ilgili, üstün akademik yeteneğe ve ikna gücüne sahip ve insanlarla iyi ilişkiler kurabilen kimseler beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri programını bitirenler “Çalışma Ekonomisti” ünvanı ile iş piyasası, sosyal sigorta, iş mevzuatı, toplu sözleşme ve sendikacılık konularında araştırma ve incelemeler yaparak, öneriler geliştirirler. Çalışma ekonomistleri ayrıca, devletin genel sosyal politikası ile sosyal güvenlik ve endüstri ilişkileri politikasının planlanma, düzenlenme ve geliştirilmesinde; ilgili bakanlık ve kamu kuruluşlarında, sosyal işlerin düzenlenme ve yürütülmesinde; kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel sektör işletmelerinin çalışma, işçi-işveren ilişkileri ile diğer sosyal işlerinin düzenlenmesi ve yönetiminde de etkili bir rol oynarlar.

Çalışma Alanları: Bu alanda öğrenim görenler, DPT’de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yurtdışı ve yurtiçi ünitelerinde, SSK, Bağkur, T.C. Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarında, müfettiş veya uzman olarak kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinin yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışabilirler. Çalışma ekonomistlerinin önemli bir çalışma alanı ise sendikalarda danışmanlıktır. Çalışma ekonomistleri ayrıca kamu yönetimi, iktisat ve işletme bölümleri mezunlarının çalışabilecekleri öteki alanlarda da görev alabilirler. Özel sektörde ilerleme kişisel yeteneğe ve yabancı dil bilmeye bağlıdır. Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Açıköğretim fakültesine bağlı olarak eğitim verilen bu bölümde, işçi-işveren ilişkileri, iş hukuku, gelir politikası gibi alanlarda uzman yetiştirilir.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Nedir, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ne İş Yapar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Maaşları, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri İş İmkanları, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri İş Çalışma Alanları, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Mesleği Hakkında Bilgiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünün Geleceği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Tercih Edilir mi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Tanıtımı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Mezunları Ne İş Yaparlar , Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri İş Bulma Durumu

> Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. hatice tek dedi ki:

  iktisat ve çeko arasında kaldım sizce hangisini yazmalıyım

  1. Kübra dedi ki:

   iktisat mezunu çok fazla bence çeko yazmalısın ama sen yine detaylıca araştır bi.

 2. taner dedi ki:

  Arkadaşlar bu bölümü 2000-2004 yılları arası okudum. İşletme fakültesinden farkı yok. Gidip iktisat okuyacağınıza bu bölmü okuyun. Fakat kolay bir bölüm değildir. iş olanağı, kendinizi geliştirirseniz İnsan kaynakları departmanında olabilir. Ben oturarak çalışamadığım için saha işi yapıyorum. Teknik bir beceriniz yoksa ne okusanız okuyun fark etmiyor. En alttan başlayıp en üste kadar adımları atlamanız ve kendinizi geliştirmeniz kaçınılmaz. Yoksa hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Şu 35 yaşında bir holding’te üst düzey yöneticiyim. Ama emin olun kimse diplomam da ne mezunusun diye bakmadı. Unutmayın teknik işiniz yoksa(berber, Terzi, aşçı vb) bölüm adı fark etmez. hepimiz inovasyona açık hale gelmeliyiz.

  1. hümeyra dedi ki:

   çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümünden mezun olduktan sonra iş bulma olanağı ve maaşı neddir

 3. Osmanli dedi ki:

  Aöfden okudum ama hiçbir iş bulamadim ornegin mufettiş olacaksan torpil ve kpss özelde torpil sendikaci olmak istesen ilkokul mezunu yalaka sube baskani olur 10bin maaş olur sen başvursan herhangi bir sendikaya yüzüne bakmazlar ama zevkli bir bölum zorlanmadan bitirdim

  1. mehmet ali dadak dedi ki:

   nasıl bitirdin zorlanmadan ben büro yönetimi ve yönetici asistanlığı mezunuyum. kararsızım hangi bölüm okumalıyım diye

 4. mry dedi ki:

  özel üniversitelerde bu bölüm yok mu?

 5. betül dedi ki:

  arkadaşlar benim puanım ÇEKOya iyi üniversitelere yetiyor ancak kararsızım sınıf öğretmenliği istiyordum ama atması olmadığı için çeko yazım diyorum bir yardımcı olsanız sınıf öğretmenliği mi çeko mu??

  1. hakan dedi ki:

   Çeko mezunuyum bu bölüm kadar gereksiz bir bölüm yoktur demiyorum vardır iletişim gibi gereksiz bir bölümdür.Artısı yoktur örneğin tıptan mezun olmayan gidip nasıl dr olamazsa İş sağlığı ve Güvenliği uzmanlığı için bu bölüm dışında her yerden toplama oluyor Çekocular direkt olarak alan derslerinde uzmanlık konularını görürken fizik kimyadan uzman alınıyor. Bölüm çok zevkli ancak önü kapalı

 6. neslihan dedi ki:

  Benim Marmara üniversitesi ÇEKO ya puanım yetiyor ama bu bölümü seçip seçmemekte kararsızım. İstediğim sosyal hizmet bölümüne puanım yetmedi ve kendimi arafta kalmış gibi hissediyorum. Şu sıralar kamu yönetimini de düşünüyorum sizce bu iki bölüm arasından hangini seçmeliyim?

  1. Faruk dedi ki:

   Benimde muhtemelen seninle puanlarim ayni siyaset kamu dusunuyordum sakaryayi ama istanbul cekoyu yazdim ceko anlaminda ist. Universitesi marmaradan daha koklu bi universite bi iki bin iyi olmasina bakma istanbul cekoyu yazm bence

 7. Beyza dedi ki:

  aöf den ceko okumak ıstıyorum sızce cok zorlanır mıyım??

 8. ayşenur dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar bu tv’yi alalı sadece bir mikrofona ve bir de ben de bunu affettim bir şey yok ki de bir Davutoğlu lazım ama ben bu günlerde bir şey yok ki de bir Davutoğlu lazım ama ben bu günlerde bir şey yok ki de bir Davutoğlu lazım ama ben bu günlerde bir şey yok ki de bir Davutoğlu lazım ama ben bu günlerde bir şey yok ki

 9. berra dedi ki:

  bu bölümün puanları niye bu kadar düşük?bölüm hakkında hiçbir şey bilmiyorum hocam yazabilirsin dedi marmara ve istanbul üniversitelerinde falan kazanıyorum ama çok kararsızım yazmak konusunda nasıl bir bölüm iş imkanları nasıl mezun olduktan sonra ne yapabilirim ? lütfen yorumlarınızı bekliyorum çok kararsızım

 10. merve nur sancak dedi ki:

  istanbul veya marmara üniversitelerinden çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri mezunu kpss ye girmeden de iş bulabilir mi ?

 11. bunyamin dedi ki:

  Arkadaşlar ben daha yeni tercih veriyorum ama kafam karışık sizce bu bölümü tercihlerim arasına yazayım mi ?

 12. Ahmad Hares dedi ki:

  Ben de Çalışma ekonmisi ve endüsti ilişkileri kazandım ama hakkında hiç bilgim yok…
  Ahmad Hares Ahmadi

 13. mahri dedi ki:

  merhaba arkadaşlar marmara üni. çalışmaekonomisive endüstri ilişkileri bölüminde okuyorum. bitirdikten sonra ekonomistlerin görevini alabilirmiyim diye merakediyorum. eğer bilgileriniz varsa lütfen cevap yazınız. teşekür ederim

 14. Zühal dedi ki:

  Selam arkadaşlar çalışma ekonomisi ve endüstri bölümünün derslerini alan varmı ayrıca bu bölümde yabancı dil ve sayısal bölüm dersleri varnı bilen arkadaşlar yorumlarınız nedir

 15. kaptan dedi ki:

  aöf 4 yıllık çalışma ekonomisi okuyup , askerde astek olarak kalıp bu şekilde hedefimi gerceklestirmek istiyorum. Sizce bu mümkün mü . Sorumu cevaplarsanız sevinirim .tesekkürler.

 16. Adınız ... dedi ki:

  Calısma ekonomistlerinin kazancları ne kadar

 17. ahmet dedi ki:

  ben okuyorum erzurumda bu bölümü.gayette memnunum.gittiğin üni de hocaların biraz arıza olabilir ama az bir sayısal ağırlığı var.onun yanında sözel daha ağırlıklı bir bölüm.iş bulma imkanın iibf lerin hepsinden daha yüksek olduğu kesin.

 18. zehra dedi ki:

  çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü hakkında bilgi almak istiyorum bu bölümü okuyup bitirdiğim zaman iş bulma olasılığım ne kadar bilmek istiyorum rica etsem bilgilendirir misiniz?

Yorum Yaz