Cahit Arf Kimdir Kısaca

Cahit Arf Hayatı, Cahit Arf Kimdir Kısaca Hakkında Bilgi Verelim.

Cahit Arf kısa biyografisi:

Tubitak’ın eski bilim kolu başkanı ve matematikçidir. 1910 senesinde dünyaya gelmiştir ve 1997’de hayatını kaybetmiştir.

Akademik eğitimini Fransa’daki Ecole Normale Superieure’de 1932 yılında bitirmiştir. Bir dönem Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmeni olarak görev yapmıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçentlik için uğraşmış ve burada görev almıştır. Doktorasını ise Almanya’da 1938 senesinde Göttingen Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Matematik dalında yaptığı çalışmalar sayesinde sadece ülkemizde değil dünya çapında da tanınmış biri haline gelmiştir. Sentetik geometri sorularının cetvel veya pergel kullanarak yapılabildiğini iddia edip bu konuda çalışmalara imza atmıştır. Cisimlerinde kuadratik formlarının kategorilere ayrılmasında oluşan değişmeyenlere dair Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi kendi adınının verildiği çalışmaları vardır. Ayrıca “Hasse-Arf Teoremi” ismi verilen teoriyi cebir bilimine katmıştır.
“Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır” sözlerini söylemiştir ve cebir biliminin sanatla ilgili bir yönü de olduğunu belirtmiştir.

cahit arf

Cahit Arf Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

156 yorum

  1. Naber,matematik ödevim vardı,sayenizde yaptım.Ama bu çok güzel yazmışsınız,elinize sağlık,ayağınıza sağlık demek değil.Evet ödevime yardım etti,ancak biraz daha kısa yazabilirmişsiniz ben de kendim kısaltmak zorunda kalmazdım.Siteyi siz yapıyorsanız kullanıcıları düşünmeniz lazım.Elleri kırılmamalı kullanıcıların.Az daha kısa yazsaydınız da kullanıcılar daha memnun olsaydı.Değil mi?Haksız mıyım?Evet şimdi herkes sövmeye başlayacak bir daha bu siteye girmeme gerek kalmadı zaten,o yüzden sövseniz de boşuna.”Madem öyle özelden söveyim,bakma da göreyim.”Diyenler olursa özeli bilmiyorlar o yüzden sıkıyosa özelden sövün.En güzeli küfür müfür etmemek.Bu arada buraya kadar okuduysan işsizsin.Hadi eyvallah,destan yazdım zaten sizin yüzünüzden :D.Tamam tamam kızmayın hadi bay bay işsizler.

  2. Çok güzel olmuş ellerine sağlık sayende ödevim den yüksek not alacağım ???????????????✋????? çok sağol yaa Allah razı olsun ?? kardeş ??????????❤❣

  3. Çok güzel olmuş ama bazı eksiklikler var ama bu kısa bir yazı olduğu içine her ayrıntıyı yazmasına gerek yok.Bu arada Facebook grubumuza Miraculous lady bug anda chat noir katilirsaniz sevinirim konuşmamı dinlediğiniz için tşk muck muck

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.