Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Büyüklere Saygı Duymak Niçin Önemlidir? Hz. Muhammed’in Büyüklere Saygı Göstermekle İlgili Bir Hadisini Söyleyerek Açıklayınız.

Aşağıda büyüklere saygı duymak niçin önemlidir Hz. Muhammed’in büyüklere saygı göstermekle ilgili bir hadisini söyleyerek açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Büyüklere saygı göstermek çok önemlidir. Toplumda kültür değerlerinin korunması, huzur ve barış ortamının sağlanması, birlik ve beraberliğin oluşması için büyüklere saygı göstermek gerekir. Bu hem bir kültürün gerekliliği hem de dinimizin emridir.

Büyüklere saygı göstermek ile ilgili birçok hadis bulunmaktadır. Bu hadisler hadis kitaplarında yer alır ve en sahih kaynaklarda geçmektedir. Onlardan biri de şu şekildedir:

“Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir” (Tirmizî, Birr, 15; Ebû Dâvûd, Edeb, 66).

Merhamet ve saygı toplumda değerlerin oluşması maneviyatın sağlanması için oldukça önemlidir. Bu nedenle saygı için kıymet bilmek de yerinde olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. aydan dedi ki:

    Arkadaşlar Hz. Muhammed’in büyüklere saygı göstermekle ilgili bir hadisini daha bilen var mı öğretmenim bu konuda hadis bul dedi ama ben sadece sitelerde bu hadisi buldum başka yok mu yaa

    1. Selin dedi ki:

      Allah’tan korkunuz ve büyük olanınızı yüceltiniz . Çünkü bir toplum büyüğünü yüceltince , onlarda hürmete layık olurlar.

Yorum Yaz