Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2018

Burun Boşluğunun Görevi

Burun boşluğunun görevleri nelerdir, burun boşluğunun bölümleri konusunda sizlere bilgi vermek amacıyla bu yazımızı sizler için hazırladık.

Burun boşluğu, solunum sistemine ait olan bir bölgedir ve solunum sistemi aşamasında başta yer alır. Hepimizin de bildiği gibi burnumuz sayesinde beş duyumuzdan biri olan koku alma işlevini görürüz. Burnumuzla koku alıyorken aynı zamanda burnumuz solunum sistemimize yardımcı olmaktadır. Yani burnumuzla koku alırken diğer taraftan da burnumuz sayesinde nefes alıp verebilmekteyiz.

Burnumuz koku alma duyumuzu oluşturur ve diğer taraftan da solunum sistemimizin işlevlerini gerçekleştirmesinde yardımcı olur ve solunum sistemimize destek olur. Burun boşluğumuz, burnumuzun önünde kıkırdak yapı olarak bulunur. Burun boşluğumuz kemiksizdir.

Burun boşluğu, solunum sistemimiz açısından oldukça önemlidir. Burun boşluğu sayesinde bulunulan ortamdan alınan temiz hava akciğerlere iletilir. Hava, burun boşluğundan geçerken soluduğumuz havada bulunan toz ve partiküller kıllar tarafından tutulur ve böylece ısınır. Kıllar sayesinde ısınan hava sıcak hava olarak akciğerlerimize iletilir.

Burun boşluğumuzun üstünde buluna dokuya ise epiteli adı verilir. Bu doku soluyarak aldığımız havanın temizlenmesinden ve kontrolünden sorumludur. Epiteli adlı doku sayesinde hastalıklar önlenmiş olur.

Burun Boşluğunun Görevi Burun Boşluğunun Görevleri Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz