Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Biruni Hayatı Kısaca

Biruni hayatı özeti, Biruni hayatı kısaca

Gerçek adı Ebu Reyhan Muhammed bin Ahmed el-Biruni olup Farslı İslam bilginidir. Bazı kaynaklar Türk olduğunu iddia eder fakat öyle değildir. Alberuni ve Aliboron olarak batı kaynaklarında geçen isimler aslında Biruni’nin ta kendisidir. Doğa bilimleri, coğrafya, tarih, matematik ve gökbilim alanında uğraşlar yapmıştır.

Yüz sekseni aşkın eseri vardır. Bunların yetmişi astronomi, yirmisi matematik ile ilgilidir. Kalanlar tıp, biyoloji, botanik, maden, hayvan ve yararlı otlar ile ilgilidir. Fakat buna karşın günümüzde toplam 27 tanesi mevcuttur. Bu eserler genelde ağır bir dil ile yazıldığından Ortaçağ’da Latince’ye çevirisi yapılmamıştır. Zaten Biruni de bu eserleri normal insanlara değil bilgin insanlara yazdığını söylemektedir.

1870’li senelerde Batı’da Biruni’ye ilgi duyulmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra Almanca’ya ve İngilizce’ye bazı çevirileri gerçekleşmiştir.

İlk öğrenimini bilgin bir Yunanlı’dan almış olan Biruni matematikçi ve gökbilimci olan Ebu Nasr Mansur ve seçkin bir aileden olan Harezmi tarafından tutulmaktadır. İlk çalışmalarını da onların yanında gerçekleştirmiştir ve Asar-ül Bakiye isimli eserini ortaya koymuştur.

Aristo ile ilgilendiği bazı mektuplarından anlaşılmaktadır. Hindistan’a pek çok ziyaret düzenlemiş ve İbn Sina gibi bilginlerle çalışmıştır. Bir adet romanı ve bir adet Hindistan ile ilgili kitabı da bulunan Biruni’nin özellikle bu kitapları fazlaca dile çevrilmişti ve böylece diğer bilginlere örnek olmuştu.

Biruni’nin Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. asdasd dedi ki:

  süper olmuş be

 2. hgvc dedi ki:

  çok işime yaradı projeden 100 aldım

 3. Anonim dedi ki:

  3 sınıfdan sevgiler

 4. Işık dedi ki:

  çok güzel gerçekten böyle bir yazı arıyodum Sonunda
  buldum ödev vardı ve yaptım gogle 3-G
  den sevgiler

 5. Işık dedi ki:

  çok güzel gerçekten böyle bir yazı arıyodum Sonunda
  buldum ödev vardı en sonunda yapabileceğimi
  biliyordum

 6. filzi dedi ki:

  süper olmuş biruni kimdir ne yapmıştır ödevden 90 aldım. :)

 7. Anonim dedi ki:

  projemden yüz alabilirim

 8. inci dedi ki:

  çok güzel ve çok açık verilmiş bir bilgi ödevimde yardımcı olacak bir bilgiler inşallah bu bilgiler sayesinde 100 alabilirim teşekkürler !!:)) google olmasaydı bu ödevleri nereden yapıcaktık ve nasıl 100 alabilecektik?

  1. elif dedi ki:

   google olmasada bulurdukk

Yorum Yaz