Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2021

Bir Yerde Nüfusun Fazla Veya Az Olmasını Etkileyen Faktörler Neler Olabilir Örnek Veriniz.

Bu yazımızda bir yerde nüfusun fazla veya az olmasını etkileyen faktörler neler olabilir örnek veriniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bir yerde nüfusun fazla ya da az olması coğrafi özelliklere göre şekillenmektedir. Coğrafik özellikler, iklim, bitki örtüsü ve yeryüzü şekilleri olarak meydana gelmektedir. Ayrıca doğal afetlerin en az yaşandığı yerlerde de yerleşim sağlanmaktadır.

İnsanlar ılıman iklim kuşaklarında yerleşim yapmaktadırlar. Su kaynaklarına yakın yerlerde yerleşim sağlanmaktadır. İklim özellikleri coğrafyaya göre değişmektedir. Buna bağlı olarak da bitki örtüsü değişmektedir. Buna bağlı olarak da yeryüzü şekilleri değişmektedir. Yamaç ve engebeli arazilerde yerleşim sağlamak imkansızdır. Bitki örtüsünün şekillenmesi de geçim kaynaklarını oluşturmaktadır. Bu nedenle geçim kaynaklarına olan ihtiyaç da nüfusu etkilemektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. recai dedi ki:

    Bir yerde nüfusun fazla veya az olmasını etkileyen faktörlerin başında çoğu zaman iş sektörünün geniş olması etkilidir. Ayrıca eğitim olanakları ve sağlık imkanları geliştiyse nüfus fazlalaşır.

Yorum Yaz