Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Bir Ülkede Bilim Kültür Ve Sanatın Gelişebilmesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir

Dünya üzerinde geçmişten günümüze çeşitli bölgelerde çeşitli anlayışlara sahip pek çok devlet kurulmuştur. Bu devletlerden kimileri varlığını veya varlığının etkilerini uzun süre sürdürmeyi başarmışsa da, kimileri tarih sahnesinden çok kolaylıkla silinmiştir. Peki devletlerin, tarih sahnesinden kolaylıkla silinmelerine veya orada kalıcı olmalarına sebep olan şey ne olabilir? Tabi ki bu devletlerin kendilerine, insanlığa ve evrene ne derece faydalı olabildikleridir. Yani bilim ve sanat üretebilen, bir kültüre sahip olan milletler, tarih kitaplarına kalın harflerle kazınmışlardır. Peki bir milletin bu güce ulaşabilmesi, yani belirli bir kültür, bilim ve sanat seviyesine ulaşabilmesi için o ülkede hangi şartların var olması gereklidir?

bilim kültür sanat ile ilgili görsel sonucu

Bir milletin bilim alanında ilerleme kaydedebilmesi için öncelikle sağlam eğitim kurumlarına sahip olmak ve bu kurumlarda sürdürülen eğitimin de kaliteli olmasını sağlamak gerekmektedir. Bilim, hem milletin kendisine onlarca kolaylık sağlayacak, bununla birlikte burada üretilen bilimden diğer milletler de istifâde edeceklerdir. Eğitim, bir milleti ayakta tutacak en önemli değer olmaktadır. Bu sebepten dolayı da kaliteli bir eğitimin var olması, beraberinde bir milletin uygar bir millet olmasını sağlayacak herşeyi getirecektir.

Bilimin var olduğu yerde, refahın da varlığından söz etmek mümkün olacaktır. Sanatı getiren şeyin ta kendisi de refah olmaktadır. Yatacak yeri olmayan, karnı aç olan bir insandan sanat üretmesini genellikle bekleyemeyiz. Bu durumda sanat, bilimle bağlantılı olarak gelişecektir ve bu gelişmelerin sonucunda uzun yıllar boyunca elde edilen birikimler ile de ortaya kültür çıkacaktır.

Bir Ülkede Bilim Kültür Ve Sanatın Gelişebilmesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz