Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Bilgisayar Destekli Tasarım bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümü Tanıtımı:

İlk yıl makine-resim –konstrüksiyon bölümü ile aynı dersler görülmekte. İkinci sınıftan itibaren ise bölüm dersleri bilgisayar ağırlıklı olarak gelişmektedir. İyi derece teknik çizim yapabilen ara elemanlar yetiştirmeyi amaçlayan bölümde, teknik çizim programları öğretilmektedir. Bölüm mezunları kamu kesiminde çalışabileceği gibi özel mühendislik ve mimarlık bürolarında iş bulabilmektedir.

Programın Amacı: Bilgisayar destekli tasarım programının amacı, fabrika ve işletmelerin araştırma ve geliştirme birimlerinde, bilgisayarla model çizimi yapacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Bilgisayar destekli tasarım programında matematik, tasarı geometri, bilgisayarlı tasarım, çevre ve ürün tasarımı, bilgisayar destekli çizim, endüstri ürünleri tasarımı engonomi ve mukavemet gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.

Gereken Nitelikler:Bilgisayar destekli tasarım programında okumak isteyenlerin matematik, geometri ve fiziğe ilgili ve bu konularda başarılı, uzay ilişkilerini görebilme, şekil ve çizimleri tasarlayıp çizebilme yeteneklerine sahip, dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bilgisayar destekli tasarım programını bitirenlere “Bilgisayar Destekli Tasarım Teknikeri” ünvanı verilir. Bilgisayar destekli tasarım teknikerleri özel sektöre ait fabrikalarda çalışırlar ve üretilecek ürünün, çeşitli üretim aşamalarında ayrıntılı çizimlerini yapar. Üretilen ürünün, bilgisayar ortamında modellenmesini yapar, bilgisayar nümerik kontrol tezgâhlarının programlarını yaparlar.

Çalışma Alanları:Üretimde insan emeği azalıp otomasyon arttıkça bilgisayar destekli tasarımcılara gereksinim giderek artmaktadır. Özel sektör araştırma geliştirme faaliyetlerine ve yaratıcılığa önem verdikçe bu meslek elemanları da giderek daha çok aranan elemanlar olacaklardır.

Bilgisayar Destekli Tasarım Nedir, Bilgisayar Destekli Tasarım Ne İş Yapar, Bilgisayar Destekli Tasarım Maaşları, Bilgisayar Destekli Tasarım İş İmkanları, Bilgisayar Destekli Tasarım İş Çalışma Alanları, Bilgisayar Destekli Tasarım Mesleği Hakkında Bilgiler, Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümünün Geleceği, Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümü Tercih Edilir mi, Bilgisayar Destekli Tasarım Tanıtımı, Bilgisayar Destekli Tasarım Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Bilgisayar Destekli Tasarım Mezunları Ne İş Yaparlar , Bilgisayar Destekli Tasarım Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Bilgisayar Destekli Tasarım İş Bulma Durumu

> Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. kerem dedi ki:

  merhaba bu bölümde kullanılan pogramlar autocadmi yoksa solidworks mastercam gibi programlarında eğitimini veriyorlarmı..

 2. bozok dedi ki:

  bozok üniversitesinden mezunum ve boşa giden 2 seneme yanıyorum adam akıllı bir üniversitede okumadıktan sonra kesinlikle gidilmemesi gereken bir bölüm

 3. Figen dedi ki:

  Ben bozok üniversitesi bdta mezunuyum mükemmel bir bölüm hocalar çok iyi iş imkanı çok fazla 3d, maya, photoshop, web tasarımı konularında çok iyi eğitim alabileceğiniz bir yer

  1. DOĞRUYU SÖYLEYEN dedi ki:

   Bozok üniversitesini tercih etmeyin. adam akıllı öğretmiyorlar ,diğer platformlardada çok iyi olduğuna dair yalan haberde dolanıyor. bakın ben orada okumuş biri olarak söylüyorum gitmeyin .kardeşim bişey öğrettikleri yok geleceğinizi yakanmalarına izin vermeyin.gidin internettten bakarak öğrenin çünkü bizde öyle öğrendik.

 4. rabia dedi ki:

  Kendime hemen mezun olup calisacagim bi bolum ariyorum ayni zaman da iyi bi parayla ise başlamak istiyorum bilgisi veya mezun olup calisan arkadaşlar yorumunuzu bekliyorum …

 5. Mahmut semerci dedi ki:

  Bilgisayar Destekli Tasarım Maaşları,(İllere göre)
  Bilgisayar Destekli Tasarım İş Çalışma Alanları,
  Bilgisayar Destekli Tasarım Kazanç Durumu ve İş Olanakları
  Meslek Rehberi
  Teşekkür ederim

 6. turgay dedi ki:

  ratf acl ulasmam gerek facede engel war bı ıstk at a.razı olsn turgay borhan

 7. Avcı dedi ki:

  bu bölümün dersleri içerisinde el ile çizim gerektirecek bölmler var mı yoksa sadece bilgisayar üzerinden mi çizimler yapılıyor?

  1. ratf dedi ki:

   ben mezunuyum tabı teknık resım dersı var elle çizim yapılıor ılk olarak sonra autocad filan

   1. gökhan dedi ki:

    selam kardeş beni faceden ekler misin ? gokhan_fc_06@hotmail.com

Yorum Yaz