Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Mayıs 2021

Besin Kirliliği Nedir

Besin Kirliliği Nedir hakkında bilgi kısaca.

Besin, canlıların yaşamını sürdürebilmesi için gereken temel ihtiyaçlardandır. Besinlerden gelen faydalı moleküller hücrelerimizin faaliyetlerini yerine getirmesini sağlar. Ancak besin kirliliği bu faydalı moleküllerin yanına zararlı olanlarını da sokmaktadır. Bizler enerji, vitamin ve mineral almak için besin tüketirken besin kirliliği sebebiyle bunların yanında vücudumuza fiziksel ve kimyasal zararları olan farklı moleküller de almaktayız.

Tüketici olarak satın aldığımız besinler üretiminden pazarlamasına kadar sağlıklı olmaktan çıkabilir.

Üretim sırasında insan elinden kaynaklanan kirlenmeler yaşanabilir, ayrıca üretim sırasında gerek besinlerin hızlı yetişmesi, gerek böceklerden korunması gerekse dolgun gözükmesi için kullanılan kimyasallar sebebiyle kirlenme yaşanabilir.

Fiziksel, kimyasal veya biyolojik anlamda besinler kirlenebilir. Besin yüzeyine zararlı başka maddeler temas ettiyse buna fiziksel kirlenme denir. Kimyasal kirlenme bitkilerin kimyasal yapısında bozulmaya neden olacak üretim kimyasallar kullanılırsa oluşur. Biyolojik kirlenme yetişme sırasında başka biyolojik türlerle etkileşim içine girme sonucunda oluşur. Kirazın vişne ile döllenmesi sonucunda vişne meyvesi oluşması buna örnek verilebilir.

indir (2)

Besin Kirliliği Nedenleri Biyoloji Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bedir dedi ki:

    Birazdan uzun yapsaydiniz diyeceğim ama bence yeterli besin tanımı için sağ olun.

Yorum Yaz