Başarı İçin Çalışmak Mı Zeka Mı Önemlidir Münazara

başarı için çalışmak mı zeka mı ile ilgili görsel sonucu

Eski zamanlardan beri en çok tartışılan konulardan bir tanesi başarılı olmak için çalışmanın mı yoksa sahip olunan zekanın mı daha önemli olduğudur. Bu konu okullarda öğrenciler arasında müzara konusu da olmaktadır. Çünkü her iki kavram da başarı üzerinde çok önemli etkiler yaratmaktadır. Bizler de , başarı üzerinde çalışmanın etkisi ile zekanın etkisinden bahsederek, sizlerin bu konu ile ilgili kafanızda var olan sorularınızı cevaplayacağımız belirterek, başarı için çalışmak mı zeka mı önemlidir münazara hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

başarı için çalışmak mı zeka mı ile ilgili görsel sonucu

Hangi insan başarı istiyor ise o insan mutlaka o konu ile ilgili gerekli çabayı sarfetmelidir. Başarmanın en önemli anahtarı elbette ki çalışmaktır. Çalışmadan elde edilen hiçbir başarının kalıcı olması mümkün olmamaktadır. Fakat bu çalışmanın da ne şekilde olması gerektiği önemli bir konudur. Bir insanın başarı elde etmek istemesi durumunda, o insanın öncelikle düzenli ve planlı bir çalışma programının olması gerekmektedir. Bir insanın herhangi bir konuda çok fazla zeki olmasına gerek yoktur. Eğer insan gerekli çalışmaları yapıyor ise, başarının kapısını çalmasına çok az bir vakit kalmıştır.

Zeka, her insanda farklıdır. Kimsenin kimseden daha zeki olduğunu söylemek doğru değildir. Her insanın zekası farklı alanlarda daha güçlü olabilir. Zeka başarıya giden yolda güçlü bir silah olsa dahi, tek başına olması durumunda hiçbir anlam ifade etmemekte olup başarıyı uzaklaştırmaktadır.

Başarı İçin Çalışmak Mı Zeka Mı Önemlidir Münazara Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

38 yorum

 1. Biz baştan beri münazara için zekayı savunuyoruz arkadaşlarımla ve zekanın daha önemli olduğu bir gerçek . Zekayı savunan arkadaşlara teşekkürler bugün pazartesi perşembe günü ersoyle yarışacağız ve çatı çatı yeneceğiz buradan yamana asıma belinaya sevgiler.

 2. Bence çalışmak önemlidir çünkü insan zekasindakiyle başarılı olamaz bilmediklerinizi çalışarak öğrenebiliriz her zaman zekadaki bilgilerle başarılı olamayiz

 3. Zeka daha önemlidir mesela alfabeyi çalışarak öğrendik diyenler zekan varda oyüzden öğrendin adamın IQ seviyesi düşük olsun 3 gün çalışsın alfabeyi öğrenemez ama IQ’su yüksek olan biri 1 kere okusa öğrenme ihtimali var bakın bu videoyu izleyin ve anlayın çalışmak önemlidir diyenler diyeceklerim bu kadar onaylayın lütfen

  • Bence çalışmak önemli çünkü 1 günde de Söksen 3 günde de sök sen alfabeyi sonuçta öğreneceksin çalışmadan alfabeye bakarak ve benim zekam var çalışmaya gerek yok diyerek sadece zekan ile mi öğrendin sen alfabeyi

   • sen zeki bir insansın alfabenin yazlı olduğu bir kağıt gördün hemen onu ezberleyip öğrendin mi hayır okudun çalıştın böylrce başarıyı elde ettin.

    başarı : kişini yetenek ve yetiştirmeye beğlı olarak gösterdiği ansal ya da EYLEMSEL etkinliklerin olumlu ürünüdür .
    okumak hatta ve hatta bakmak bile bir eylemdir.

 4. bir insan zekası olmadan çalışamaz mesela zeka seviyesi düşük bir insan 10 saat çalışsa zeka seviyesi yüksek olan bir insan 2 saat çalışa bile onu geçer bu işte çalışmak da önemli var ama zekanız olmasa nasıl çalışacaksınız

 5. Öncelikle belirtmek isterim ki çalışarak zekân gelişir. Ayrıca thomas edison bile ampulü çalışarak buluyorsa çalışmak daha da önemlidir ve sonrasın da da alfabeyi öğrenmek için bile ne biçim çalıştık yani kimse annesinin karnından alfabeyi bilerek çıkmadı .

  • Ampulü aslında Edison değil Tesla bulmuştur. Ayrıca Tesla yerine potansiyel zekası oldukça düşük olan bir insan yapsaydı bu denemeleri , çalışmayı sence başarabilir miydi? Elbette ki başaramazdı . Ayrıca büyük şeyler bulan insanların hepsinin de IQ şu çok yüksek olması atlanamayacak bir husus

 6. Zeka olmadan çalışmak olmaz. Çalışmak kavramını her seferinde zekayla bir tutuyorsunuz ama zekayı tek bir kavrammış gibi alıyorsunuz. İkisinide bütünleştirmeden almak zaten hangisinin başarıda önemli oldiğunu ortaya koyuyor. Haksızlık yapmayın.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.