Bankadan Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

atmosferin katmanları

Dosya masrafı iadesi , Bankadan kredi çektim dosya masrafını nasıl alabilirim, banka kredi dosya masrafı nasıl geri alınır

Bankaların komisyon ve masraf adı altında kestiği ‘Deli Dumrul’ ücretlerine hakem heyeti karşı çıktı. Uzmanlar, son 10 yılda kredi çeken 11 milyon insana ‘dosya masraflarını geri almak için bankalara koşun’ çağrısında bulundu.

dosya masrafı geri alma

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın ‘Deli Dumrul ücretleri’ olarak adlandırdığı ve kaldırmak için çalışma başlattığı banka komisyonlarına tokat gibi cevap Konya’dan geldi. Konya Selçuklu Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti 2009 yılında bir bankadan 10 bin liralıktüketici kredi si çeken Öğretmen Şamil Özkan’a çıkarılan 400 liralık masrafın geri verilmesine hükmetti. Kararın çıkmasının ardından öğretmek Özkan, bankadan 400 lirasını geri aldı.

Yargıtay’ın kararı var

Öğretmek Şamil Özkan’ın hareketi kredi kullanan tüketicilere de umut ışığı oldu. Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Avukat Bülent Deniz, Yargıtay’ın kararları uyarınca tüketicilerin geriye dönük 10 yıllık süreyle bankaların kestiği masrafları alabileceğini söyledi. Deniz, kredi kullanan milyonlarca insana işlem masraflarını geri almak için bankalara koşun çağrısında bulundu.

Sözleşmeye dikkat

Artık bankaların 31 kalem için aldığı masraflara yönelik hakem heyetine başvuran insanların davaları kazanmaya başladığını aktaran Deniz, “Bankalar eğer istediği masrafların nedenini ispatlayamazsa ücretleri geri ödemek zorunda kalıyorlar. Bankalar artık keyfe keder para talep edemeyecekler. İnsanlar 50-800 lira arasında değişen bu paraları ufaktır deyip almamazlık etmesin. Ortalama 5 bin lira kredi çeken milyonlarca insanı düşününce ortaya akıl almaz rakamlar çıkıyor” dedi.

Tüketici Yasası’nın 10/a bendine dikkat çeken Deniz şöyle devam etti:
“Burada tüketicinin önüne konmuş sözleşmelerin önceden görüşülmeden hazırlandığı kabul ediliyor. Yasaya göre bu tip sözleşmelerde tüketici aleyhine olan hükümler yok sayılıyor. Bankalar bunu aşmak için tüketiciden ayrı bir kağıda sözleşmeyi okudum anladım diye imza alıyorlar. Bu da bankayı kurtarıyor. Bu alınan tüm krediler için geçerli.”

11 milyon kişi kredi aldı

Bankalar Birliği verilerine göre, son 10 yılda 11 milyon 455 bin kişi kredi çekti. Bunun 273 bin 674’ü taşıt, 1 milyon 275 bin 920’si konut, 6 milyon 997 bini tüketici kredilerinden oluşuyor. 2 milyon 503 bin 863 kişi de diğer kredileri kullandı.

Masal anlatmasınlar yasada hüküm var

Tüketiciler Derneği Onursal Başkanı Engin Başaran, bankaların tüketiciyi doğru bilgilendirmediğini belirtti. Başaran şu noktalara dikkat çekti:

“Tüketicinin bu hakkı zaten yasalarda vardı. Ancak kamu kuruluşları bankaların bu masrafları yıllardır almalarına göz yumdu. Yasalar tüketici lehine hiçbir zaman uygulanmadı. Masrafların geri alınmasına ve kredi kartı aidatlarının geri alınması gerektiğine dair iki tane yargı kararı var. Masal anlatmasınlar. 31 kalemde çıkarılan masrafların geri alınmasına karşı biraz tepki oldu diye bankalar hemen bir araya geldi ve büyük tepki gösterdiler. Aynı güçte tepkiyi tüketiciler de vermeli.”

Nasıl başvurulur?

İşlem masrafı adı altında toplanan ‘Deli Dumrul ücretleri’nin geri alınması için şu iki yolun izlenmesi gerekiyor:

1- Bankaya masrafın istendiğine dair iadeli taahhütlü mektup gönderin.

2- Banka parayı iade etmezse kaymakamlıkta hakem heyetine gidin. Buraya verilecek dilekçe sonrası karar en geç üç ay içinde size bildiriliyor.

dosya masrafı iadesi dilekçesi , dosya masrafı geri alma

alıntı

38 yorum

 1. Merhaba arkadaşlar ben 4 ay öncesine kadar dosya masrafımı geri aldım. Av. Hasan Önen sayesinde hiçbir ücret talep etmiyorlar. Çok memnun kaldım. Telefon numarasını yazıyorum güvene bileceğiniz bir avukat. AV. HASAN ÖNEN : 0553 204 02 54

 2. bankalar tarafından alınan dosya masrafı vb. kesintilerin iadesi için istanbul geneline hukuki danışmanlık yapıyoruz. tamamen gönüllü ve ücretsiz hizmet sağlıyoruz. *** 448 74 84 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

 3. merhaba, ben de konuyu yakınlarımdan duydum, her konuda sıfır masrafla,%100 takip gösteren avukatımız hasan beyi size tavsiye ediyorum. çok kolay, sadece noterden vekalet masrafınız var,gerisi avukatın takibinde. o da kendi parasını bankadan alıyormuş.2 ay içinde 3500 lira aldım,hiç üşenmeyin 200 tl bile olsa uğraşın. avukat hasan önen
  [email protected] 05532040254

 4. develet bankalrın aldığı haksız kazancı cebemi indiryor nee saçmalık bu adliyey 150 masraf bankaya 70 masarf git gel uğraş masraf avukata masraf ne saçmalık ya 200 tl masraf kesilmiş 500 tl masraf ederek bankadan bunumu geri alacamm birşey anlamdım ben benim paramı iade edecek bir kurum varmı yokmu kardeşim muhatabım kim

  • Bankaların tahsil ettiği dosya masraflarının iadesini sağlamak üzere ÜCRETSIZ GÖNÜLLÜ avukatlık hizmeti veren bir ekibimiz var. Ayrıntılı bilgi ve danışma için *** 448 74 84 Nolu telefonu arayabilirsiniz.

 5. Tavsiye için teşekkürler.avukat hasan önene verdim tün evraklarımı,paramı kuruşu kuruşuna geri aldı.hem de hiç para harcamadım.kesinlikle görüşün derim. Avukat hasan önen 05354410001

 6. GARANTİ BANKASINDAN 40000 TL KREDİ ÇEKMİŞTİM BENDEN DOSYA PARASI OLARAK 1.500 TL ALDILAR. BUNU GERİ ALMAK İÇİN BAŞVURDUĞUMDA BENDEN 70 TL MASRAF ALIP VERDİKLERİ DEKONTLA KAYMAKAMLIĞA BAŞVURMAMI SÖYLEDİLER. KAYMAKAMLIKTA BENİ ADLİYEYE YÖNLENDİRDİ VE ORDA DA BENDEN 150 TL MASRAF PARASI ALDILAR. KANUN ÇIKTIYSA BU PARAYI BANKANIN BANA SORGUSUZ SUALSİZ VERMESİ GEREKMEZ Mİ? TEŞEKKÜRLER

 7. Benim 12 farkli masraf alacagimi tahsil eden avukatimi oneririm. Kesinlikle dogru adres. Ayrica bu isi profesyonel olarak yapan bir danismanlik sirketine de hizmet veriyor. Toplu dosya aliyor ve seri bir sekilde calisiyorlar.

 8. Anlasmali avukatlarimizla dosya masraflarinizi geri aliyoruz. Ustelik dava masraflarini da tuketiciden talep etmiyoruz. Bankalardan nasil belge temin edeceginiz ve nasil basvuracaginiz hakkinda tum bilgi sayfamizda mevcuttur. Sayfamizdaki formu doldurabilir ya da irtibata gecebilirsiniz.

   • bu işi çok iyi yapan avukatlat var,ben de kendim yapamay çalıştım olmadı,sonra tavsiye edilen avukatla görüştüm, para almıyor, o parasını bankadan alıyormuş, dekontları verdim,2 haftada 1 bankadan iadeyei bile aldı. tavsiye ederim,benden önce bizim tüm binaya yardımcı olmuş zaten.avukat hasan önen 05354410001 [email protected]

  • merhabalar dosya masraflarınızı geri ala bilirsiniz ben avukat sekretiriyim şu anda elimde tam 250 tane dosya var bunların 140 tanesini sonuclandırıp müvekilere paralarını ödedik üstelik müveklilerden bir kuruş ücret bile [email protected] adresinden sorularınızı sora bilirsiniz bize saygılarımla

 9. merhaba sayın arkadaşlar şu an ıtibariyle halk bankasından kredı çektim 2013 te konut kredısı sana kagıt düzenlıyor okudum anladım vs. gibi sen parayı almak için tamam dıyosun sana 30 tane kagıt imzalatıyor ne oldugunu da bılmıyorsun gelelimm konuya bankadaN DÖKUMAN İSTİYORSUMN 2013TE ÇEKTİGİN İÇİN KAGIT VERMIYOR NE YAPMAMIZ LAZIM

 10. 3 farklı bankaya ödenmiş dosya masraflarım için ben de hakkımı aradım. Bir tanıdık avukat önerdi, sıfır masrafla hem de hiç avukatlık ücreti almadan çözdü. şimdi abimin dosyalarını da takip ediyor. Avukat Hasan Önen,05354410001.kesin görüşün.

 11. arkadaşlar ben dokuz veya on defa kredi çektim çogunu kaç ay veyakaç para dosya masrafı kestailer bilmiyorum ben bunları nasıl öğrenebilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim .şimdden çok sğolun.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.