Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Haziran 2021

Balonla Beş Hafta Kitap Özeti ve Konusu (Jules Verne)

Aşağıda Balonla Beş Hafta kitap özeti ve konusu (Jules Verne) kısaca olarak ele alacağız.

Kitap Özeti

1892 senesinin 14 Ocak gününde Sir Francis bir toplantıda Doktor Samuel Ferguson’un balonla bir Afrika turu yapmak istemesinden bahseder. Bunu duyan herkes çok heyecanlanır. Tarihte bunu deneyen hemen kimse yoktur. Bu tecrübe herkesi çok meraklandırır. Doktorun arkadaşlarından biri de bir İskoç asıllı olan yavuz bir kişiliğe sahip Kennedy olacaktır.

Haberi duyar duymaz, Londra’ya gelen Kennedy, doktoru pek da şaşırtmaz. Doktor onu da Afrika seyahatine götürmek niyetindedir. Böylece kendi ekibini toplamaya başlayan doktor yavaş yavaş hazırlıklara başlar ve çeşitli planlamalar yapar.

Doktor bütün hesaplamaları yapar. Zenzibar adasından kalkmak için balon yapımının tamamlanmasını bekler. Balon yapımında bütün aşamalarda bulunur ve bizzat kontroller yapar. Aslında avcı arkadaşı olan Joe isimli kişiyi de götürmek niyetindedir. Böylece ekibini tamamlamış olacaktır. Joe, Kennedy ve Doktor Samuel Ferguson bütün hazırlıkları tamamlar ve coğrafya ölçümlerini de gerçekleştirir.

Balon yapımı tamamlanır. Gemiyle kalkacakları adayla nakledilirler. Böylece üç seyyahın macerası başlamış olur. Şubat ayında tamamlanan nakil, Nisan ayı ortalarında seyahatin başlamasıyla devam eder. İlk mola yerlerini belirleyen ekip geceleri mola vererek yoluna devam eder. Bir de nöbet sırası belirlerler. Ferguson her mola yerinde gördüğü yerlerle ilgili olarak notlar almaktadır.

Yağmurlu, kükürtlü havalardan geçerler. Seyahatleri çok eğlenceli ve maceralı geçer. Bazı yerlerde ağaçlara demir atarak avlanmaya çalışır ve karınlarını da doyururlar. Çeşitli iklimlerde ve coğrafyalarda seyahatlerine devam ederler.  Bir gün Nil’e inerler. Bir kaşifin izlerine rastlarlar. Zafer bayrağını balona çekerler. Böylece rotaları doktorun istediği yönde devam eder.

Bir gün bir rahibe denk gelirler. Acı içinde kıvrandığını ve ölmek üzere olduğunu görürler. Ona yardım ederler. Balona alırlar. Balonda huzur içinde hayata veda eden rahibi de bir maden ocağı yakınlarına gömerler. Aradan zaman geçer. Rahibi almak için su tankını attıklarından susuzluk çekerler. Su bulamazlar. Buldukları kuyuları aslanlar ele geçirdiği için suya ulaşmak adına çok mücadele ederler. Suya ulaşınca kendilerine de bir ziyafet verirler.

Bir savaşa bile denk gelen seyyahlar, balona akbaba sürüsünün saldırması sonucunda kaza yaparlar. Dış balon zarar görür. Joe balon alçaldıkça atlamaya karar verir. denize atlar. Balon yükselir. İç balonun sağlamlığı ile geri dönüp Joe’yu kurtarmak isterler. Başarırlar. Düşman saflarından dost saflarına geçmek için mücadele ederler. Bunu da başarırlar. Bu seyahate yeni şahitler bulurlar. Böylece yaşadıklarını herkese anlatırlar. Beş hafta maceralarla geçen bir seyahat olmuştur.

Kitap Konusu

Üç kafadar seyyahın balonla yaptıkları Afrika turunda yaşadıkları maceraları konu edinen bir kitap olarak çok okunanlar listesinde bulunmaktadır.

Balonla Beş Hafta Kitap Özeti ve Konusu (Jules Verne) Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. berna dedi ki:

    emeğinize ve yüreğinize sağlık oldukça işime yaradı, ödevimde kullandım sağ olun.

Yorum Yaz