Balıkesir Gezilecek Yerler

Balıkesir Gezilecek Görülecek Yerler

Balıkesir Tatil Yerleri

Balıkesir Tatil Rehberi

Balıkesir
Balıkesir, Temiz deniz suyunun kumlu plajlara kavuştuğu, parlak yeşil renkli zeytinliklerle sarılmış koylarıyla bölgede göz kamaştırıyor.
Ayrıca İrili ufaklı adaları, dünyada oksijenin en çok bulunduğu Homeros’un destanındaki İda Dağı, insanlara binlerce yıldır şifa değıtan termal kaynakları ile Balıkesir, ülkede turizmin ilk başladığı yerlerdendir.

Marmara ve Ege Denizi’ ne kıyıları olması nedeniyle Balıkesir zengin bir potansiyele sahiptir. Ege kıyılarında ( Alibey Adası, Sarımsaklı) – Burhaniye (Ören) – Edremit ( Akçay, Altınoluk ), Marmara kıyılarında ise Gönen (Denizkent)” Bandırma, Erdek ve Marmara (Avşa, Türkeli) turizme hareketlilik kazandıran yörelerdir.

Ayrıca, kaplıcalar, Kuşcenneti Milli Parkı, Kaz Dağları ve Kapıdağ bölgenin turizmine çeşitlilik kazandırmaktadır.
Antik Kentler

DASKYLEİON – BANDIRMA
Bandırma / Aksakal Beldesi, Ergili Köyü sınırları içerisinde Manyas Gölü kıyısında yer alan bu antik yerleşimin, arkeolojik bulgulardan MÖ. 7 yy’da iskan gördüğü anlaşılmaktadır. Akhamenid Krallığının satraplığından biri olan Daskyleion Satraplığı, Trakya, Boğazlar, Marmara Denizi Propontis ve Küçük Frigya bölgelerinin hem kontrolünü hem de siyasi ve ekonomik idaresini elinde tutma yetkisine sahipti. Satraplık merkezi olmadan önce de, jeopolitik konumundan dolayı Lydia Krallığının da bu bölgedeki yayılımı sırasında önem verdiği bir kaleydi. Şehrin yanında soylulara ait anıt mezarlardan olan Kösem Tuğ, Aksakal ve Eşen tümülüsleri ile MÖ.5 ve 4 yy’a ait yazılı belgeler önemli buluntulardır..

PROKONNESSOS – Marmara Adası
Marmara Adası’nın kuzeyinde Saraylar Köyü çevresinde bulunan antik mermer ocakları ile ünlü bu şehirde antik çağdan günümüze kadar mermerin hammadde olarak çıkarıldığı görülür. İ.Ö. 844 yıllarında Prokonnessos Miletos’ un bir kolonisi olarak kurulmuş yüzyılları boyunca mermeri ile ün kazanmıştır. Prokonnessos mermeri İÖ.4 yy’ da Ephesos’nun ünlü Artemis Tapınağı’nın sütunlarında ve Halikarnessosos Satrapı Mousolos’ un sarayında kullanılmaktadır. Ayrıca Roma İmp.’nun mermer ihtiyacını karşılamada Prokonnessos önemli bir rol oynamıştır.

ADRAMYTTEİON
Bilinen kaynaklara göre, kent Lidya Kralı Alyattes’in oğlu Adramys ( M.Ö. 6. yy) tarafından Mysialılar’a karşı bir kale olarak, Eunos’un güneyinde bir tepe üzerine kurulmuştur. (Bugünkü Ören Mahallesi) Antik kaynaklarda Adramytteion sadece bir şehir değil, aynı zamanda bir bölge adı olarak da anılmaktadır. Bu duruma göre Adramytteion bölgesi Gargara’dan (Küçükkuyu) başlayarak Pyrrha (Gömeç sınırları içinde kalan Karaburun)’a kadar bir coğrafi bölgedir. Bu bölge Edremit İlçesi kıyı kesimi ile Burhaniye İlçesinin tümünü içine almaktadır. Bölge içinde Adramytteion dışında başka kentler bulunduğu da belirtilmektedir. Klasik dönemde yerli halkın yanısıra, bölgenin Lydia’lılar, Aeoller ve bir süre için Kimmerler tarafından iskan edildiği bilinmektedir. Bölge M.Ö. 422’de bir süre Perslerin de denetiminde kalmıştır.

Helenistik Dönemde de önemli bir kent olan Adramytteion’un adı Makedonyalı Yöneticilerin mücadelesinde de karşımıza çıkmaktadır. Krallıklar döneminde Bergama Krallığı için önem taşıyan bölgenin Roma için de önemi büyüktür. Roma İdaresinde Asya Eyaletine bağlı önemli Yargı Merkezlerinden biri olmuştur. Bugün antik kentle ilgili bilimsel kazılar Ören Mahallesinde sürmektedir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.