Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2021

Balık Baştan Kokar Deyiminin Anlamı

Balık baştan kokar anlamı konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Geçmişte yaşanan ve yaşanmış olayların sonuçlarına bağlı olarak atalarımız bir çok atasözü söylemişlerdir ve bu atasözleri geçmişten günümüze kadar anonim bir şekilde gelmektedir. Balık baştan kokar deyimi de atalarımızın geçmişte olan olayların sonucunda söyledikleri atasözlerinden birisidir.

Her toplumda olduğu gibi Türk toplumunda da olaylar ve olgular birbirini tetikleyen niteliktedir. Bu nedenle bir olayda bir kişi değil o olaya bağlı ve o olaydan etkilenen tüm kişiler incelenmelidir. Şimdi bu yargının ardından balık baştan kokar deyimini açıklayalım;

Eğer bir kişinin kişiliği, karakteri, ahlakı bozuksa bu kişi diğer kişileri de etkiler. Şöyle ki; bu kişi bir şirkette bir çalışma grubunun başında diyelim. Bu kişi bir lider olarak nasıl bir kişilik sergilerse onun emrinde çalışan kişiler de ondan etkileneceklerdir ve olumsuz bir durum meydana geldiğinde bu durum baştaki kişiden kaynaklanacaktır. Bu nedenle balık baştan kokar atasözü dile getirilmiştir.

Balık Baştan Kokar Kompozisyon Örneğimiz Balık Baştan Kokar Deyim Anlamı Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize İletin. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. serpil dedi ki:

    Bana balık baştan kokar ile ilgili cümle lazım onu da yazar mısınız teşekkürler.

Yorum Yaz