Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Avrupa Topluluğu Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Avrupa Topluluğu bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Avrupa Topluluğu Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Avrupa Topluluğu Bölümü Tanıtımı:

Uluslararası düzeydeki ilişkilerin anlaşılması, modern örgütlerin kurulması ile mümkündür. Günümüzde bunların anlaşılıp,uygulamaya konması gerekmektedir. Bunu sağlayabilecek, iktisat, ekonomi, diplomasi konularında akademik bilgiye sahip bireylere gereksinim vardır. İstanbul Üniversitesi’nde olan bölümde birinci sınıfın ilk yarısında iktisat ve temel derlerin yanında yoğun İngilizce dersi verilir. Sonraki sömestrlerde ulusların özellikle Avrupa ülkelerinin ekonomisi, sosyal, siyasal, kültürel yapılarını içeren dersler verilir. Mezunlar Devlet Planlama Teşkilatlarında, konsolosluklarda görev alabilirler.

Programın Amacı: Avrupa Topluluğu programının amacı, Gümrük Birliği süresinde ve tam üyelik halinde çeşitli kamu ve özel sektör kuruluşlarının bünyelerinde yapmaları gereken değişiklikleri gerçekleştirecek ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Avrupa Topluluğu programında iktisat, temel hukuk, bilgisayar, Avrupa Birliği (AB) hukuku, AB Tarihçesi, AB Türkiye İlişkileri, AB’nin gümrük kodu ve idari formaliteleri gümrük birliğinin temel esasları, AB’nin ortak tarım politikası, AB’de ortak ticaret politikası ve devlet yatırımları gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Avrupa Topluluğu programında okumak isteyenlerin sosyal bilimlere, özellikle ekonomi, sosyoloji, hukuk konularına ilgili ve bu alanda başarılı, topluluğa üye ülkelerden herhangi birinin dilini bilen ve öğrenmeye istekli olan, genel kültür düzeyi ve başkaları ile iletişim kurabilme yeteneği gelişmiş kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Avrupa Topluluğu programını bitirenlere Avrupa Topluluğu Meslek Elemanı” ünvanı verilir. Avrupa Topluluğu meslek elemanı çalıştığı kurumda, gümrük birliğine giriş sürecinde yaptırılması gereken mevzuat (yönetmelik, yönerge vb.) değişikliklerini belirleyip uygular. Avrupa Birliği ülkelerinin ekonomik mevzuatını işler ve gerekli uyum işlemelerini yapar. Görüldüğü gibi bu meslek elemanları kapalı ortamlarda hukuk ve iktisat konuları ile ilgili büro işleri yapmaktadır.

Çalışma Alanları: AT programı mezunları çeşitli meslek odaları, kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren kuruluşların AB birimlerinde, şubelerinde, AB ile ilgili konularda araştırma ve danışmanlık yapan vakıf ve şirketlerde, dış ticaret firmalarında Gümrük müşaviri olarak çalışabilmektedirler.

Avrupa Topluluğu Nedir, Avrupa Topluluğu Ne İş Yapar, Avrupa Topluluğu Maaşları, Avrupa Topluluğu İş İmkanları, Avrupa Topluluğu İş Çalışma Alanları, Avrupa Topluluğu Mesleği Hakkında Bilgiler, Avrupa Topluluğu Bölümünün Geleceği, Avrupa Topluluğu Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Avrupa Topluluğu Bölümü Tercih Edilir mi, Avrupa Topluluğu Tanıtımı, Avrupa Topluluğu Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Avrupa Topluluğu Mezunları Ne İş Yaparlar , Avrupa Topluluğu Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Avrupa Topluluğu İş Bulma Durumu

> Avrupa Topluluğu Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. miglena dedi ki:

    Avrupa Topluluğu bölümü hangi üniversitelerde yer almaktadır ?
    Yardımcı olursanız sevirim
    Arz Ederim

Yorum Yaz