Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

Atalar Kültü Nedir

atalar-kültüEski Türklerim İslam dininden önce inanmış oldukları bir çok dini inanç vardır. Eski Türklerin inandığı dini inanışlardan birisi de atalar kültü inancı olmaktadır.

Atalar kültü inancı ecdada ve atalara tapmak anlamına gelmektedir. Bu dine inanan eski Türkler, ölmüş olan atalarını anmak ve onlara minnet etmek amacıyla onlara kurbanlar kesiyorlardı. Atalar kültü inancının temelinde eski Türkler, ölen ataların ve ecdadın ve özellikle de babalarının ruhlarının yaşayan yakınlarına iyilik ya da kötülük yapacaklarına inanırlardı ve bu nedenle de onlara karşı besledikleri minnet duygularını göstermek için bir çok faaliyet gösterirlerdi. Aynı zamanda bu dini inanç sisteminde her ölen atanın ruhu ve mezarı kült konusu olmuyordu sadece önemli ve saygı değer kişiler olan atalara saygı duyuluyor ve bu önemli olan, ölen atalara minnet duygusu besleniyordu.

Atalar kültünün en belirgin şekli ise Çin kültüründe görülmüştür. Çin kültüründen sonra ise Japonya’da da atalar kültüne dair bir çok etkinliğe rastlanmıştır.

Çin’de ataların ruhları için yedinci ayın on beşinci gününde törenler düzenleniyordu. Bununla birlikte üçüncü ayda yani ilkbaharda kabir şenlikleri tertip ediliyordu. Bu şenliklerde ataların kabirleri ziyaret ediliyordu, kabirler süsleniyordu ve ataların ruhlarına yiyecekler ikram ediliyordu.

Çin ve Japon geleneklerinde bu dini inanış yoğun ve ayrıntılı bir şekilde görülmüştür ancak eski Türklerin dininde bu kadar ayrıntılı ve yoğun olmasa da yine de atalar kültü inancı görülmektedir.

Atalar Kültü İnancı Nedir Sorusu Hakkındaki Yazımıza Olan Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz