Asit ve Baz Nedir Özellikleri

Asit ve baz nedir kısaca, asit ve baz nedir vikipedi konusunda bu yazımızda sizlere bilgi vereceğiz.

asit-baz-ozellik

Doğada bir çok madde bulunmaktadır ve bir çok bilimsel çalışma sonucunda bu maddeler asit ve baz olmak üzere gruplara ayrılmıştır. Bu maddelerin asit ya da baz olduğu ise çeşitli yöntemlerle anlaşılmaktadır.

– Asit ve bazlar tatlarına bakılarak anlaşılabilir. Örneğin; tadı ekşi olan maddeler asit, tadı acı olan maddeler ise baz olarak gruplandırılır.

– Sulu çözeltilerde iyonlar incelenerek asit ve bazlar ayırt edilebilir. Eğer sulu çözeltide H+ iyonu mevcut ise o madde asittir. Anca maddenin sulu çözeltisinde OH- iyonu mevcut ise o madde  bazdır diyebiliriz.

– Her ne kadar yukarıdaki maddelerde tadı ve iyonlarla asit ve baz olan maddeleri ayırabileceğimizi açıklamış olsak da her maddenin tadına bakmak tehlikeli olacaktır ve aynı zamanda maddenin içindeki iyonları da görmemiz imkansız denecek kadar zordur. Bu nedenle de asit ve baz maddelerini ayırmak için turnusol kağıdı kullanılmaktadır. Turnusol kağıdı maddeye batırılır eğer kağıt kırmızı renk olduysa o madde asit, turnusol kağıdı mavi olursa o madde baz özelliği taşımaktadır.

Asitlerin Özellikleri

– Turnusol kağıdını kırmızı renge boyarlar.

– Asitler cildi tahriş eder ve mermeri deler.

– Asitlerin sulu çözeltileri iletkendir, elektriği iletir.

– Asitlerin tatları ekşidir.

Bazların Özellikleri

– Turnusol kağıdını maviye boyarlar.

– Sulu çözeltileri iletkendir, elektriği iletir.

– Bazlar ele kayganlık hissiyatı verir.

– Cilde zarar verir.

– Bazların tadı acıdır.

Asit Baz Nedir Özellikleri Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.