Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Aromatik Bileşik Nedir Kısaca Bilgi

Bu yazımızda aromatik bileşik nedir kısaca bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atomlar, maddeyi oluşturan en küçük yapı taşlarıdır. Spektrometrelerde fark edilirler. Atomik düzeyde mikroskop incelemelerinde görülebilirler. Atomlar, element, molekül ve bileşik halinde bulunabilirler. Bileşikler, en az iki atomun birleşmesinden meydana gelen ve atomların özelliklerini kaybederek yeni özellik kazanmasıyla oluşan maddelerdir.

Bileşikler saftır. Bazı bileşikler halkalı olarak oluşur. Yapısında halkalı düzlemler bulunan bileşiklere aromatik bileşikler denir. Benzen, benzen türevleri, halkalı benzen, antrasen, naftalin bileşikleri aromatik sınıfındadır. Aromatik bileşikler en çok Karbon Kimyası’nda karşımıza çıkar.

Organik kimyada aromatik bileşikler karbonların oluşturdukları düzlemlere göre de sınıflanır. Aromatik bileşiklerin halkalı düzlem yapılarına siklik denir. Siklik durumu, halkalı olma durumudur. Siklo ön adıyla anılan organik bileşikler halkalı durumdadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. simay dedi ki:

    Aromatik bileşikler konusu öz bir şekilde yani en anlaşılır bir şekilde gereksiz bilgilere yer verilmeden çok güzel anlatılmış konuyu güzel ve yararlı bir şekilde anlatmışsınız.

Yorum Yaz