Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Analık Sigortası Nedir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ağustos 2022

Analık Sigortası Nedir

Analık Sigortası Nedir Nasıl Yapılır

Analık sigortası, gebelikten başlayarak, doğum ve emzirme aşamalarını da içeren sosyal sigorta yardımı. Bu yardımdan yarar­lanabilmek için ilk koşul, analık durumu­nun ortaya çıkması, yani bir gebeliğin ya da doğumun gerçekleşmesidir. Bu, tüm hukuk sistemlerinde kabul edilmiş bir koşul değil­dir. Örneğin, İsrail’de 10 yaşın altında bir çocuğu evlat edinen sigortalı kadın da analık sigortası kapsamına girer. İsveç’te yeni doğan çocuğuna bakmak için evde oturan babaya analık sigortasından para yardımı yapılmaktadır.

İkinci koşul, ananın kendisinin sigortalı olması ya da sigortah bir erkeğin karısı olmasıdır. Bundan başka, doğum yapan sigortah kadının doğumdan önceki bir yıl içinde 90 gün, sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısının da doğumdan önceki bir yıl içinde 120 gün analık sigortası primi ödemiş olması, gebelik muayenesi ve gere­kirse tedavi için de kuruma başvurmuş bulunması gerekmektedir.

Sigortalılık ilişkisi sürerken yapılacak yar­dımlar, sağlık ve para yardımlarıdır. Bun­lardan sağlık yardımları, gebelik yardımı, doğum yardımı ve yurt içinde başka bir yere gönderme biçimindedir. Para yardımları ise, geçici işgörmezlik ödeneği ve emzirme yardımıdır.

Sigortalılık niteliğinin kaybedilmesi duru­munda, bu niteliğin kaybedilişinden başla­mak üzere 300 gün içinde çocuk doğması halinde, eğer doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün analık sigortası primi ödenmişse, analık sigortasına ilişkin bütün yardımlar yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781