Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Albert Einstein Hayatı Yaşamı Biyografisi - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Albert Einstein Hayatı Yaşamı Biyografisi

Albert Einstein kimdir hayatı ve eserleri hakkında bilgi kısaca, Albert Einstein hayatı yaşamı biyografisi.

1879 senesinin 14 Mart gününde Almanya’da doğan Einstein, daha küçük bir bebek iken ailesiyle birlikte Münih’e taşındı. Eğitim hayatına burada başlayan Einstein ilk olarak Luitpold Gymnasium’a gitti. Annesinin isteği üzerine keman dersleri almakta olan Einstein’ın babası Hermann Einstein iflas edince İtalya’ya göç ettiler. Ancak Einstein’in okulu henüz bitmemişti ve kendisi bu sebeple dönem sonuna kadar Münih’te kaldı. 1896’da eğitiminin devamı için ailesi tarafından İsviçre Aurau’ya gönderildi. Fizik ve matematik öğretmeni olmak amacıyla Zürih’te bulunan Swiss Federal Polytechnic Schoola’ya girdi. İsviçre yurttaşı olma hakkını 1901’de mezun olduğunda elde etmişti. Ancak öğretmen olarak işe alım olmadığından İsviçre Patent Bürosu’nda teknik asistanlık yapmaya başladı. 1908’de Bernee’ye okutman olarak atanana dek burada çalıştı ve bu arada doktorasını verdi. Profesör unvanı ile yaptığı ilk görevine 1909 senesinde Zürih Üniversitesi’nde başladı. 1911’de Prague Üniversitesi’nde fizik profesörlüğüne gitse de sonrasında aynı pozisyon Zürih Üniversitesi’nde açılınca 1912 senesinde geri döndü. Marcel Grossman ünlü bir matematikçiydi ve burada kendisiyle çalışmaya başladı. Zamanın 4. boyut olduğuna dair düşüncelerini bu dönemde dile getirmeye başlamıştı. Profesörlük görevini 1914 senesinde Berlin Üniversitesinde sürdürdü. Ayrıca aynı yıl Kaiser Wilhelm Fizik Enstitüsü müdürü oldu. Alman yurttaşlığına da bu sene içerisinde geçiş yaptı fakat bu hakkından 1933 senesinde feragat ederek Amerika’ya göç etti çünkü Nazi partisi ve başındaki Hitler iktidara gelmişti ve Einstein bir yahudiydi.

1940 senesinde Amerikan yurttaşı olan Einstein 1945 senesinde emekli olana kadar Amerika’da Princeton üniversitesinde profesörlük yaptı.

Fizik, felsefe ve tıp alanlarında pek çok onursal doktora almaya hak kazanan Einstein hem Avrupa’da hem Amerika’da bu ödüllere layık görülmüştü. Uzak doğu, Amerika ve Avrupa’da 1920 senelerinde verdiği dersler ve yaptığı çalışmalar sayesinde pek çok ödül aldı. Copley Nişanı ve Franklin Nişanı da bu ödüller arasındadır. Bu prestijli ödüller kendisine sırasıyla 1925 ve 1935 senelerinde verilmiştir. Evlenmesi 1903 senesinde Mileva Maric ile gerçekleşmiştir. Mileva da fizikçidir. 1919 senesinde ondan boşanana dek bir kız ve bir erkek çocuk sahibi olmuştur. Boşandığında Elsa Löwenthal ile evlenmiştir fakat kazandığı Nobel Ödülünü eski eşine armağan etmiştir. 1955 senesinin 18 Nisan gününde Princeton’da hayata gözlerini yuman Einstein’ın öldükten sonra beyninin normal insanlardan epeyce farklı bir yapıya sahip olduğu görüldü. Çektiği çeşitli sıkıntılar bundan ileri gelmekteydi.

 

images (1)

Albert Einstein Hayatı Yaşamı Biyografisi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781