Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Albert Einstein Hayatı Kısaca

14 Mart 1879 senesinde Almanya’da dünyaya gelen Albert Einstein’ın babasının adı Hermann Einstein, annesinin adı ise Pauline Einstein’dır.

_albert_einstein_hayati_ve_eserler_herodevyapilir_hayalkatibi.com_herodevyapilir.com_20130514-190757Münih’te bulunan Katolik’te ilköğretime başlayan Albert, 1888 senesinde Luitpold Gymnasium okuluna gitmiştir. Bir süre bu okulda eğitim aldıktan sonra bu okulu bırakarak İtalya’ya ailesinin yanına dönmüştür. Sonrasında ise ailesi tarafından yarım kalan eğitimini tamamlamak amacıyla İsviçre’de bulunan bir liseye gönderilmiştir. Bu liseden mezun olduktan sonra ise Swiss Federal Polytechnic School’a kaydını yaptırmıştır.

Albert 1900 yılında üniversite eğitimini tamamladıktan sonra asistan olma hayalini gerçekleştirmek istese de bu hayatli gerçek olmamıştır. Bunun sonucunda özel dersler verdikten sonra ise İsviçre’de patent ofisinde işe başlamıştır. 1909 senesinde Zurich Üniversitesinde profesör olduktan sonra Almanya’y dönüş yapmıştır ve Berlin Humboldt üniversitesinde profesör olarak çalışmaya devam etmiştir.

“Fotoelektrik etkinin ne olduğunu” açıklayarak Nobel Fizik Ödülü almaya hak kazandı ve ardından Hitler’in Yahudilere baskı uyguluyor olmasından dolayı Almanya’yı terk etti ve önce Belçika’ya oradan da İngiltere’ye geçti. Sonunda ise Amerika Birleşik Devletleri’ne geçti ve Princeton Üniversitesinde çalışmaya başladı ve burada 1955 senesinde gözlerini hayata yumdu.

 

Albert Einstein Kimdir Sorusunun Cevabı Olan Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Kurtay dedi ki:

    Çok sağ olun işime yaradı açıkçası.

Yorum Yaz