Akıl ve Ruh Sağlığını Etkileyen Etmenler Nelerdir

atmosferin katmanları

Akıl ve Ruh Sağlığını Etkileyen Faktörler Nelerdir

Her insanın dış etmenlere karşı göstereceği davranışlar farklıdır. Bu durum insanların kişilik özellikleriyle ilişkilidir. Bunlar; yaş, cinsiyet, kişisel alışkanlılar, meslek, medenî durum ve beden sağlığı farklarıdır.

Yaş: 
Akıl ve ruh sağlığının yaşla pek ilişkisi olmasa da ruhsal sorunlar, hep belli yaş gruplarında görüldüğü saptanmıştır. Mesela bunlar;  ergenlik dönemleri, kadınlarda menopoz ve erkeklerde andropoz safhalarında vücuttaki hormon miktarı değiştiği gibi zamanlarda depresyon, takıntıya bağlı ruhsal sorunları sıkça görülür.

Cinsiyet: Kadın ve erkeklerin günlük hayattaki görevleri ve salgıladıkları hormonların farklılığı dolayısıyla akıl ve ruh sağlığı herhangi bir durumdan aynı etkilenmiyor. Mesela; orta yaşlı bayanlar depresyon, orta yaşlı baylar ise alkol krizine girebilir.

Kişisel Alışkanlıklar: Kişilerin hayatı boyunca spor, müzik, edebiyat vb. alanlarda kendilerine uğraş sağlamaları, akıl ve ruh sağlığı oldukça yararlıdır. Bu ilgi alanları zihnin etkin çalışmasına yardımcı olmakta, ruhsal olarak kişileri dinlendirmekte ve kendine güven duymasını sağlamaktadır. Bir de kumar, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlık sahibi olanlar var bunların ise akıl ve ruh sağlığı bozulabilir. Çünkü alkol kullanan bir kişi zihnini kullanmayacak duruma gelebilir, görevlerini tanımaz ve yapmaz, suçluluk duygusu duyar.

Meslek: Yoğun çalışma temposu ve fazla sorumluluk gerektiren cerrahlık, yöneticilik gibi bazı meslekler kişinin ruhsal dengesini olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca kısmen sevmediği bir işi yapması veya işsizlik de ruhsal sorunlara sebep olabilir.

Medeni Durum: Kişinin medeni durumu ve eğer evliyse evlilik yaşantısı akıl ve ruh sağlığını etkiler. Mutlu ve uyumlu bir evlilik yaşayan kişilerin akıl ve ruh sağlığını olumlu etkilendiği, mutsuz ve huzursuz evlilikler yaşayanların ruhsal rahatsızlıklarının olduğunu kanıtlanmıştır.

Beden Sağlığı: Ruh ve beden sağlığı oldukça ilişkilidir. Beden rahatsızlıkları korku, sıkılma, utanma gibi ruhsal sorunları beraberinde getirir. Hele ki Sakatlık gibi uzun ve zor tedavi süreci olan hastalıklar tamamen ruhsal sorunlara meydan verir. Beyin tümörü, sara (epilepsi), bunama gibi beyin ile ilgili hastalıklar da akıl ve ruh sağlığını olumsuz etkiler.

Akıl ve Ruh Sağlığını Etkileyen Etmenler ve Açıklamaları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

29 yorum

  1. aynısı 9. sınıf sağlık kitabında var ve ben meslekle ilgili konuyu araştrıyoedum konuyu hiç açmamişsın kitapta ne yazıyosa aynısını yazmışsın ama ginede emeğe sağlık teşekkür.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.