Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Akdeniz iklimi ne demektir görüldüğü yerler ve özellikleri

Akdeniz iklimi – Akdeniz iklimi ne demek – Akdeniz iklimi nedir – Akdeniz iklimi özellikleri – Akdeniz iklimi nerelerde görülür

Akdeniz iklimi

Akdeniz iklimi, yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 34-45 °C, en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın, en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu iklimde görülür.

Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 400-600 mm arasındadır. Yağış rejimi düzensizdir.

Bitki örtüsü maki’dir. Maki yaz kuraklığına dayanabilen; Mersin, Defne, Kocayemiş, Zeytin, Zakkum, Keçiboynuzu gibi kısa bodur ağaçlardan meydana gelen bir bitki topluluğudur.

Görüldüğü yerler

Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler (Libya, Mısır ve Filistin hariç, buralarda görülmeme sebebi yer şekillerinin engebesiz olmasıdır.), Avustralya’nın güneybatısı, Güney Afrika Cumhuriyetinde Kap bölgesi, Şili’nin orta kesimleri ve Kuzey Amerika’da Kaliforniya çevresinde etkilidir.

Türkiye’de Akdeniz iklimi esas karakterini Akdeniz Bölgesi’nde, Torosların denize bakan yamaçlarında 800-1000 metre yüksekliğe kadar olan alanlarda gösterir. Daha yüksek alanlarda ise Akdeniz dağ iklimi görülür. Kıyı boyunca kuzeye gidildikçe karakterinde değişiklikler görülmekle birlikte, kıyılar ve içeriye doğru uzanan grabenler boyunca görülür. Marmara Bölgesi’nde ise Güney Marmara kıyıları ile Trakya’nın Ege kıyılarında görülür.

Kaynak: wikipedia.org

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. irem dedi ki:

  sade ve güzel yazılmış ödevimde çokça işe yaradı yapanlara teşekkürler

 2. Anonim dedi ki:

  Ben Çok beğendim

 3. Anonim dedi ki:

  Cok muttis

 4. meryem dedi ki:

  biraz dahah mi detayi olsaydı

 5. meryem dedi ki:

  bari güzel bilgi verseydiniz

 6. Abdulmuttalipgillerden En Cok Tv Izleyen dedi ki:

  Ya super ama gereksiz bilgiler var ve uzun aga

  1. misafir dedi ki:

   bence detaylı ve güzel bilgiler içeriyor

Yorum Yaz