Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler

Akdeniz bölgesinde yetişen bitki türleri hakkında bilgi kısaca, Akdeniz bölgesinde yetişen ürünler

Türkiye’nin tarımdan en çok kazanç sağlayan bölgesi Akdeniz Bölgesi’dir. Burada yaşayan halkın önemli bir kısmı tarım ile uğraşmaktadır.

Akdeniz Bölgesi’nde yoğun olarak tarım yapılmasının nedeni ılıman iklim şartlarıdır; yani kış mevsiminin çok sert geçmemesi etkilidir. Bölgede yapılan tarım ülke ekonomisinde de büyük pay almaktadır.

Akdeniz Bölgesi’nde tarımcılık faaliyetleri yoğun olarak kıyı kesimde özellikle Antalya ve Mersin çevrelerinde yapılmaktadır. Bölgenin daha iç kesimlerinde Adana ve Kahramanmaraş civarında da pamuk ve pirinç gibi tarım ürünleri yetiştirilir. Akdeniz Bölgesi’nin bu bölümlerinde doğal olarak oluşmuş ovalar ve su kaynaklarının getirisi olarak hayvancılık da yapılabilmektedir. Bu civarın kıyısında da yer fıstığı, turunçgiller, muz, zeytin, üzüm gibi değerli tarım ürünleri yetiştirilir.

Akdeniz Bölgesi’nde farklı türde tarım ürünlerinin yetiştirilmesi ile farklı zamanlarda insan gücüne ihtiyaç olmaktadır. Yılın farklı zamanlarında yetişen ürünler sayesinde bölge halkından insanlar için çalışma olanağı oluşur ve bölgede mevsimsel işsizlik görülmesinin önüne geçer.

Ayrıca bölgede gelişmiş ve teknolojik tarım teknikleri kullanılır. Bu nedenle ürünlerden elde edilen verim artar. Bu da Türkiye ekonomisine büyük getiri sağlar. Muz ve gül yaprağının tamamı Akdeniz Bölgesi’nde yetişir. Pamuk, yer fıstığı ve soya gibi bazı ürünlerin de önemli bir kısmı Akdeniz Bölgesi’nden elde edilir.

Bu bölgede yetiştirilen ürünler hem Türkiye’nin diğer bölgelerine hem de dış ülkelere satılmaktadır. Ülkemizin diğer bölgelerinin meyve sebze ihtiyacının büyük kısmı Akdeniz Bölgesi’nden karşılanır. Muz ve domates’in dış ülkelere ihracatı da yapılmakta ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

turkiye-tarim-haritasi-640x369

Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz