Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Ahilik Teşkilatı Nedir Özellikleri

Özelikle Osmanlı Devleti zamanında kendisini çok fazla gösteren bir dayanışma teşkilatı olan Ahi teşkilatı nedir özet konusunda sizlere bu yazımızda açıklama yapacağız.

20097133142Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş-i Veli’nin tavsiyesi doğrultusunda kurulan esnaf dayanışma teşkilatına Ahilik adı verilmektedir. Horasan kökenli olan Ahilik teşkilatı, Selçuklu ve Osmanlı Devleti zamanında Anadolu’da yaşayan Müslüman Türkmen olan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi alanlarda uzman olmasını sağlayan ve aynı zamanda bu kişileri ahlaki açıdan yetiştirip iyi birer insan olmaları için çabalayan bir örgüttür.

Bu teşkilatın kendine has kuralları ve kurulları vardır. Günümüzdeki esnaf odalarını andıran bu yapı, iyi ahlakı, doğruluğu, kardeşliği, yardımseverliği yani tüm güzel davranışları savunuyordu. Ayrıca bu teşkilatta Ahi Evran’a Ahi Baba adı veriliyordu.

Ahi teşkilatının 7 kuralı vardır:

  1. Halktan yana kapısını bağlayıp Haktan yana kapısını açmak,
  2. Hırs kapısını bağlayıp kanaat ve rıza kapısını aralamak,
  3. Cimrilik kapısını bağlayıp lütuf kapısını aralamak,
  4. Yalan kapısını bağlayıp doğruluk kapısını açmak,
  5. Herze ve hezeyan kapısını bağlayıp marifet kapısını açmak,
  6. Tokluk ve lezzet kapısını bağlayıp riyazet kapısını açmak,
  7. ve son olarak da kahır ve zulüm kapısını bağlayıp hilim ve mülayemet kapısını açmak.

Ahi Teşkilatı Nedir Özellikleri Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. merve dedi ki:

    İyi, elinize sağlık diyorum ve ahiliğin özellikleri ödev kısa harika olmuş diyerek 100 puan veriyorum, okulun en güzel kızı olarak ben bile beğendim, o kadar yani. beğenmeyenlerin aklıyla zoru vardır. :)

Yorum Yaz