Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Afet İnan Hayatı ve Eserleri

30 Ekim 1908 tarihinde Selanik’te dünyaya gelen Afet İnan; öğretmen olmakla birlikte aynı zamanda ünlü ve Cumhuriyetin ilk tarihçisi, sosyoloji profesörüdür ve Atatürk’ün manevi kızıdır.

HJUYTR-ataturk-manevi-kizi-afet-inan-ile-birlikteTürk Tarih Kurumu’nun başkanlığını yapmıştır ve tarih bilimi kapsamında yaptığı çalışmalarla Türk Tarih Tezi’ni ortaya koyan değerli tarihçilerden birisidir.

Babasının adı İsmail Hakkı Uzmay Şumnu’dır ve orman memurudur. Annesi ise Şehdane Hanım’dır. Ailesi Balkan Savaşlarının sonucunda Anadolu’ya taşınmıştır bu nedenle de babası Anadolu’nun bir çok yerinde orman memuru olarak çalışmıştır ve ardından orman müfettişi, orman müfettişi sonunda da Bolu Milletvekili olmuştur.

Babasının görevi nedeniyle sürekli yer değiştirmişlerdir bu nedenle de ilk eğitim hayatına Adapazarı’nda başlayan Afet İnan, Ankara’da, Eskişehir’de ve Biga’da da eğitim görmüştür. Bursa’da kız öğretmen lisesinden mezun olduktan sonra İzmir’deki Redd-i İlhak ilkokulunda öğretmen olarak çalışmaya başlamıştır. Bu sırada Atatürk ile tanışma fırsatı bulmuştur ve Atatürk’ün isteği üzerine Fransızca öğrenmesi için İsviçre’nin Lozan kentine gönderilmiştir.

1961-1962 yılları arasında İngiltere’de incelemeler yapan İnan, 1955 – 1979 seneleri arasında da UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nda Türk Tarih Kurumu’nu temsil etmiştir. Son olarak Ankara Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Devrim Kürsüsü başkanlığını yapmıştır ve 1977 senesinde kendi isteği üzerine emekli olmayı talep etmiştir ve emekliye ayrılmıştır.

ESERLERİ:

Türk Tarihinin Ana Hatları (1930)
Mimar Sinan (1937)
Türkiye Halkının Antropolojik Karakterleri ve Türkiye Tarihi (1947)
Atatürk’ten Hatıralar (1950)
“Eski Mısır Tarihi ve Medeniyeti (1956)
Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler (1958)
Tarih Boyunca Türk Kadınının Hak ve Görevleri (1964)
Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk’ün El Yazıları (1968)
Devletçilik İlkesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı (1972)
İzmir İktisat Kongresi, 1923 (1982)

Afet İnan Kısaca Hayatı Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Kısmından Bizlere Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Teşekkür ederim performans ödevimi sonunda bitirdim.

Yorum Yaz